Okunk lehet azt gondolni, hogy az új koronavírus (SARS-CoV-2) a hímivarsejtek képződésére is kihatással lehet. A herék sejtjeinek felszínén ugyanis nagy mennyiségben fordulnak elő ACE2 receptorok, amelyekről ismert, hogy a vírus elsősorban ezekhez kapcsolódva tud behatolni az emberi sejtekbe - hívták fel a figyelmet a Human Reproduction című tudományos folyóiratban február elsején megjelent tanulmányukban a Firenzei Egyetem kutatói. Mint azt a LiveScience írja, a szakemberek összesen 43 férfit vontak be vizsgálataikba, akik közül 12-en otthonukban gyógyultak, 26 főt kórházban, öt beteget pedig intenzív osztályon kezeltek COVID-19 miatt. Egy hónappal azután, hogy két negatív PCR-teszt alapján gyógyultnak nyilvánították őket, mindegyiküktől nyál-, vizelet- és ondómintát vettek.
A résztvevők negyedénél alacsony spermaszámot (oligospermia) állapítottak meg, ami azt jelentette, hogy ondójukban milliméterenként kevesebb mint 2 millió spermiumot lehetett csupán kimutatni. Ez egyébként egy kifejezetten alacsony határérték, tekintve, hogy a Mayo Klinika leírása szerint már 15 millió alatti érték esetén is alacsony spermaszámról beszélhetünk. A vizsgált férfiak mintegy további 20 százalékánál még rosszabb volt a helyzet, esetükben ugyanis egyáltalán nem voltak jelen hímivarsejtek az ondómintában ( azoospermia ). Az azoospermia előfordulása komoly összefüggést mutatott a COVID-19 súlyosságával. Az intenzív osztályon kezelt öt páciens közül négynél, a 26 kórházban kezelt betegből háromnál állt fenn a probléma, míg az otthon lábadozók közül senkinél sem.
"A nemzőképes korú COVID-19-betegeket gyógyulásuk után körültekintően nyomon kellene követni termékenységük, illetve ondóparamétereik szempontjából" - hívták fel a figyelmet a tanulmány szerzői. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy tanulmányuk csupán egy összefüggést talált, de nem szolgáltat bizonyítékot arra, hogy a SARS-CoV-2-vírus közvetlenül károsítaná a hímivarsejteket. Mi több, mivel előzetesen nem vizsgálták meg a részt vevő férfiakat, így abban sem lehetnek teljesen biztosak a kutatók, hogy a spermaszámuk a fertőzést követően csökkent-e le ennyire. Mindenesetre az azoospermiával diagnosztizált alanyok mindegyikének született korábban gyermeke, ami jelzésértékű. Ezzel együtt elképzelhető, hogy nem maga a COVID-19, hanem akár az annak kezelésére alkalmazott gyógyszerek, így például antivirális szerek, antibiotikumok és kortikoszteroidok voltak negatív kihatással a spermiumok számára. Továbbá, mivel egy kis létszámú vizsgálatról van szó, az eredményeket a jövőben nagyobb populáción is igazolni kell.
Mindössze egy kólásdobozban elférne az összes SARS-CoV-2-vírus, amely a mostani pandémiáért felelős. A témáról ide kattintva olvashat bővebben.