A prosztatarák Magyarországon a férfiak második leggyakrabban diagnosztizált daganata, az ötödik vezető halálok, és ez a tendencia általában jellemző az öregedő európai társadalmakra. Évente 5-6 ezer új prosztatarákos megbetegedést diagnosztizálnak itthon, a radikális műtéten átesettek egyharmadánál azonban a sebészi vagy sugárterápiát követően kiújul a betegség a fel nem fedezett áttétek miatt.
E tekintetben hozhat tehát áttörést a Pozitron-Diagnosztika Központ több százmillió forintos fejlesztése. "A cég által kifejlesztett, speciális nyomjelzőt a központ saját laboratóriumában, saját részecskegyorsítójával állítja elő" - mondta el Szakáll Szabolcs nukleáris medicina szakorvos, a Pozitron-Diagnosztika Központ orvos igazgatója. Hozzátette, az egészségügyi fejlesztés révén a régióban elsőként Magyarországon nyílt lehetőség a nagy pontosságú PSMA-specifikus nyomjelző anyag alkalmazására a prosztatadaganatos betegek kivizsgálásában.
A PSMA PET/CT-vizsgálatok elsődleges célja a kiújulások felderítése, kimutatása. Állami térítéses PSMA PET/CT-vizsgálatra onkológus szakorvos utalhatja be a beteget egyedi méltányossági engedély alapján. A vizsgálat mindazonáltal magánfinanszírozás keretében is elérhető - szintén szakorvosi javaslatra.
Mint azt Kókay András, a Pozitron-Diagnosztika Központ ügyvezető igazgatója elmondta, a különleges eljárás bevezetése utáni első évben a központ néhány száz PSMA-vizsgálat kivitelezését vállalta, amiből 250-et már el is végeztek. "A következő években ezres vizsgálati számmal tervezünk, így a projekt zárását követő 7-8 évben csak ebből az egy forrásból megtérülhet a befektetés, miközben emberek ezreinek segít a pontosabb diagnózis" - hangsúlyozta a szakember.