Tényleg egészségtelen a férfi arcszőrzet?
Carol Walker, egy haj- és fejbőregészséggel foglalkozó birminghami szakértő úgy vélekedik: a szakáll, illetve az azalatt rejlő felhám, könnyen magában tartja a szennyeződéseket és a baktériumokat is. A szakáll simogatásával pedig csak rásegítünk a baktériumok terjedésére.
Sok hátránya van a szakállnak
A sűrű szakáll további hátránya, hogy egyes ételek vagy italok is könnyen beletapadhatnak, míg például megfázás esetén egy baktériumokkal teli fertőzőfelületté változhat. A sűrű szőrzet az alatta megbúvó bőrnek sem tesz jót, fertőzéseket, ekcémát okozhat . Mindez pedig nem csak a szakáll tulajdonosának okozhat problémát, hanem mindenkinek, akivel kapcsolatba kerül.
Mindezzel kapcsolatban nemrégiben kutatást is publikált Anthony Hilton professzor, az Aston University biológia tanszékének vezetője az Anaesthesia című szaklapban. Hilton azt vizsgálta, hogy az orvosi maszkok mennyire képesek visszatartani a sebészek arcáról továbbterjedő kórokozókat és mennyivel növeli meg a fertőzés lehetőségét a szakáll megléte . Kutatásaiból kiderült, hogy a szakállas férfiak esetében sokkal több baktériumról beszélünk és még akkor is képesek baktériumokat terjeszteni, ha orvosi maszk van rajtuk.
Mindez azonban nemcsak az egészségügyben, hanem az élelmiszeriparban is problémát okoz - véli Hilton -, aki a szakállakat fedő arcmaszkokat hozza fel példaként az élelmiszerekkel közvetlenül foglalkozó dolgozókkal kapcsolatban. Elmondása szerint a cégek még mindig nem állapodtak meg abban, hogy mi az a szakállhossz, amelyet elérve már kötelező a maszk viselése. Míg kikerülhetetlen a tény, hogy a szakáll tele van baktériumokkal , az nem jelenti azt, hogy ez egészségügyi problémákhoz is vezethet, hiszen véleménye szerint ugyanolyan baktériumokról beszélünk, amelyek a bőrön is megtalálhatóak és azok sem okoznak fertőzést.