"Fontos, hogy az orvosok megértsék, a tesztoszteron szintjének csökkenése nem az öregedés természetes folyamatának velejárója, hanem főként az egészséggel kapcsolatos magatartásokkal, illetve magával az egészségi állapottal függ össze" - állítja a tanulmány társszerzője, Gary Wittert, az ausztrál Adelaide Egyetem professzora. "A vizsgált férfiak közül azokban csökkent nagyobb valószínűséggel a tesztoszteron szintje, akik elhíztak, leszoktak a dohányzásról, vagy depresszióban szenvedtek. Annak ellenére azonban, hogy a leszokás a tesztoszteron enyhe csökkenését eredményezi, a dohányzás abbahagyásával járó egészségügyi előnyök lehengerlően nagyok" - tette hozzá a szakértő.
Wittert és munkatársai több mint 1500 férfi tesztoszteronszintjeit elemezték, melyeket öt éves eltéréssel két alkalommal mértek. A tesztoszteronszint átlagosan nem csökkent jelentős mértékben az ötéves vizsgálati időszak alatt, vagyis évente körülbelül egy százalékkal esett vissza. Amikor azonban a kutatók megvizsgálták a különböző alcsoportokat, kiderült, hogy bizonyos tényezők összefüggésben álltak a hormon szintjének csökkenésével.
Érdekes módon az egyedülálló férfiak esetében nagyobb mértékű volt a tesztoszteron csökkenése, mint a nős férfiakban. Wittert szerint ez is alátámasztja a korábbi kutatásokat, melyek szerint a nős férfiak egészségesebbek és boldogabbak, mint az egyedülállók. Ráadásul általában a rendszeres nemi élet is növeli a tesztoszteron szintjét. A kutatás eredményeit az Endokrin Társaság 94. éves konferenciáján teszik közzé Houstonban, az Egyesült Államokban.