A kezelési módszer végleges eldöntéséhez ultrahang segítségével megmérik a pénisz artériás vérátáramlását, esetleg kontrasztanyaggal töltik fel a barlangos testet. Mindezek után eldönthető, hogy beáramlási zavar, vagy vénás szökés okozza-e a bajt. Ezekben az esetekben már műtétre van szükség.
A vizsgálati eredmények függvényében korábban ún. artéria-helyreállító műtétet végeztek, de mivel a beavatkozás igen megterhelő, ráadásul szerény eredményekkel kecsegtet, kiszorult a lehetséges megoldások sorából.
További lehetséges megoldás lehet még a vérszökést okozó véna megszüntetését célzó műtét, vagy péniszprotézis (szilikonbetét) beültetése.
Senki se rémüljön meg a protézis szó hallatán. A köznyelvben a protézis szó alatt "mű testrészt", pl. végtagprotézist, fogprotézist értenek. A péniszprotézis esetében azonban nem erről van szó, hanem egy, a pénisz barlangos testeibe beültetésre kerülő, speciálisan erre a célra kifejlesztett szilikon, illetve szilikon-dacron "szerkezetről", mely a pénisz eredeti alakját megőrzi, kívülről azonban nem észrevehető.
Tulajdonosának éppen úgy van kéjérzete és magömlése a közösülés során, mint normális körülmények között, ha megfelelő merevedése lenne. A beavatatlan szexuális partner nem is szerez a protézis meglétéről tudomást. Ma már rendelkezésünkre áll a protézistípusok teljes választéka, ami a rugalmastól az ezüstszállal merevítetten át az amerikai gyártmányú hidraulikus "szerkezetig" tart.
Ez utóbbi beültetése speciális műtéti technikát és felszerelést igényel.
Felmérések alapján a páciensek húsz százaléka csak műtéttel gyógyítható.
Továbbá ismert tény, hogy a huzamosabb ideje - 8-10 éve - cukorbetegségben szenvedők ötven százalékának súlyos potenciazavara van.
A protézisből mindig egy párat kell a két barlangos testbe (egyet-egyet) beültetni.
Az USA-ban már több tízezer protézisműtétet végeztek. Itteni vizsgálatok szerint az effajta műtéten átesettek 95 százaléka elégedett az eredménnyel.
Napjainkban a potenciazavar egyértelműen gyógyítható betegséggé vált. A szégyenérzetet, a szemérmet félre kell tenni, mert sokakat érintő állapotról van szó, és az esetek jelentős része viszonylag egyszerű módon gyógyítható. X.évf./12.sz.