A prosztatarák a férfiak leggyakoribb daganatos megbetegedése: Magyarországon évente 1500 áldozata van. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk, milyen jelei lehetnek a rákos elváltozásnak.
Elmaradhatatlan a rendszeres szűrővizsgálat
A prosztatarák a korai stádiumban általában nem jár tünetekkel. Ezért nagyon fontos a szűrővizsgálat, amelyre legalább kétévente ajánlott elmenniük az 50 feletti férfiaknak! Akinek a családjában előfordult már prosztatarák, azoknak már fiatalabb korban is érdemes elmenniük.
Az első tünetek a vizeléssel kapcsolatosak: mivel a megnagyobbodott prosztata nyomást helyez a húgycsőre, ezért
- előfordulhat gyakori, illetve éjszakai vizelés,
- vizeletrekedés is.
- A vizelet visszatartásával is gondok lehetnek.
- Az érintett úgy érezheti, hogy nem ürült ki teljesen a hólyagja.
- A betegség előrehaladtával véres lehet a vizelet és az ondó is.
- Ezen kívül merevedési problémákat is tapasztalhat.
Ahogy a brit NHS is felhívja rá a figyelmet, ugyanezekkel a tünetekkel jár a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás is. Ezt a problémát is mindenképpen érdemes kezelni, mivel előfordulhat, hogy a műtétet követő szövettani vizsgálatból derül ki a rákos sejtek jelenléte.
Már egy vérvétel is segíthet
A kellemetlensége miatt sokan ódzkodnak a fizikai vizsgálattól. Ugyanakkor már egy vérvizsgálatból is kiderülhet, hogy valaki érintett-e: a PSA, azaz prosztata specifikus antigén értékét figyelik ilyenkor a szakemberek. Ezen kívül az önvizsgálat is segíthet felismerni, hogy nagyobb lett a prosztata.