A 25 éves, anonimitását megőrző páciens, majdnem teljesen mentes volt a testszőrzettől, és haja sem volt. Ez egy kopaszságot okozó autoimmun betegség (alopecia universalis) következménye volt nála. A Yale kutatói egy másik autoimmun betegség, az ízületi gyulladással járó brit Daily Mail .
A tanulmány szerint teljes sikert értek el, mert a beteg hajas fejbőre ("skalpja") is regenerálódott és utána a haja is kinőtt, hét év után. Mindezt nyolc hónapos kezelés alatt érték el a kutatók.
"Az eredmény pontosan az, amit vártunk" - mondta minderről Brett A. King. Az orvos a vezető szerzője annak a tanulmánynak, amelyet a Journal of Investigative Dermatology című szaklapban tettek közzé. "Mindez hatalmas előrelépés azoknak a betegeknek a kezelésénél, akik hasonló állapotban vannak."
A férfit a Yale bőrgyógyászati, dermatológiai részlegén kezelték, a connecticuti New Havenben. A férfi autoimmun betegsége együtt járt az alopeciával és a plakkos pikkelysömörrel (psoriasis) is. Minthogy a kutatók úgy vélték, hogy a két betegség ugyanazzal a gyógyszerrel is kezelhető, bevetették a tofacitinibet, amely a szintén autoimmun betegség, a reumatoid arthritis ellen az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) által jóváhagyott szer.
A Science World Report szerint a gyógyszert sikeresen tesztelték a pikkelysömör kezelésére embereken, egérkísérletekben pedig az alopecia ellen is hatékonynak bizonyult. Ennek ellenére az eredmény meglepően jó volt: a férfinek egészséges, szőke haja nőtt.
Az alopecia hajvesztéssel jár, férfiakat, nőket, gyerekeket is érinthet. A betegség a páciensek fizikai állapotát, egészségét nem érinti, viszont az életminőségük jelentősen romlik, önbizalmukat rontja. Az alopecia a lakosság 1,7 százalékát érinti a Daily Mail szerint, férfiakat és nőket egyaránt sújt. Az érintettek egynegyedénél családilag gyakrabban fordul elő a betegség.
Az alopecia pontos oka nem ismert, de a szakértők szerint az immunrendszerrel lehet összefüggésben. A specialisták egy része genetikai okokat sejt a háttérben, mások a stressz hatását gyanítják.
Az alopeciának több fajtája van: az alopecia universalis az összes testszőrzet elvesztésével jár. Mindazonáltal a betegek egy részénél részlegesen vagy teljesen újranő a szőrzet, illetve a haj.
A most sikeresen kezelt betegnek nemcsak a haja nőtt újra, hanem a többi testszőrzete is, többek között a szempillái, szemöldöke és szakálla is.