Az idősebb apáknak e szerint nagyobb eséllyel lehet autizmusban, skizofréniában és más betegségekben szenvedő utódja.
Egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy a férfiak spermiumai a kor előrehaladtával veszítenek minőségükből. A szaklapban megjelent tanulmány szerint ez azzal magyarázható, hogy a herékben lévő őssejtek rendellenes módon kezdenek osztódni, ami a mutáns spermiumok egyre nagyobb arányához vezet idősebb korban. Egyes kutatások egyenesen az apa idősebb korával hozták összefüggésbe a gyermek Alzheimer-kórját, bipoláris zavarát, szívbetegségét vagy daganatos megbetegedését.
A kutatók most arra hívják fel a figyelmet, hogy a férfiak a negyvenes éveikben kétszer nagyobb valószínűséggel örökítenek át potenciálisan betegségokozó genetikai mutációkat, mint a húszas éveikben járó férfiak. Ez pedig arra utal, hogy a férfiakban is ugyanúgy jár a biológiai óra. A kutatók évtizedek óta foglalkoznak már az idős apák és a születési rendellenességek összefüggésével, de csak nemrég derült ki a szaklapban publikált úttörő tanulmányból, hogy a férfiak kétségtelenül több genetikai mutációt örökítenek át gyermekeikre, amikor idősebbek lesznek.
A kutatók 78 izlandi szülő és gyermekeik DNS-ét szekvenálták, és közvetlen összefüggést mutattak ki az apa életkora és az autizmus spektrum zavar illetve a skizofrénia között a gyermek DNS-ében. Az édesanya életkora viszont nem befolyásolta a gyermekek kockázatát. Sőt, kiderült, hogy a gyermekek DNS-ében lévő mutációk 97 százaléka az apától származott.
"A társadalom hagyományosan az édesanyák életkorára helyezi a hangsúlyt" - nyilatkozta a kutatás vezetője, Dr. Kari Stefansson, a Decode Genetics genetikai kutatóintézet munkatársa. "Úgy tűnik azonban, hogy az olyan rendellenességeket, mint például a autizmus , valójában nem az édesanya, hanem az édesapa életkora befolyásolja."