"Egy egyszerű és nem invazív vizeletvizsgálat jelentős előrelépést hozna a prosztatarák diagnosztizálásában. A szövetbiopszia ugyanis nemcsak invazív eljárás, hanem hírhedten nehézkes is, mivel gyakran eltéveszti a rákos sejteket. A meglévő tesztek pedig, mint amilyen a prosztataspecifikus antigén ( PSA ) szintjének meghatározása, szintén nem segítik kellően hatékonyan a daganat felfedezését" - mutatott rá Ranjan Perea onkológus, a Johns Hopkins Egyetem kutatója.
A szakember és kollégái RNS-szekvenálás és tömegspektrométer segítségével határozták meg az RNS-molekulák és anyagcseretermékek pontos, korábban nem ismert profilját 126 páciensnél. A résztvevők között 64 prosztatarákos, 31 egészséges, valamint 31 olyan férfitől vettek vizeletmintát, akik jóindulatú prosztatamegnagyobbodással vagy prosztatagyulladással küzdöttek. Önmagában az RNS még nem nyújtott elegendő információt a rákos elváltozás beazonosításához, a betegségre jellemző anyagcseretermékekkel együtt viszont már lehetségessé vált, hogy a kutatók elkülönítsék a rákbetegeket a többi vizsgált alanytól.
"Felfedeztünk olyan rákspecifikus eltéréseket a vizeletben megjelenő RNS-molekulák és anyagcseretermékek terén, amelyekre alapozva a jövőben kifejleszthetünk egy vizelettesztet a prosztatarák kimutatására" - fogalmazott Bongyong Lee, a Johns Hopkins Egyetem kutatója, a kutatásról megjelent tanulmány egyik szerzője. Hozzátette, a következő lépcsőfokot az jelenti, hogy eredményeiket egy nagyobb betegcsoporton végzett kísérlet során is alá tudják támasztani. A tanulmány a Scientific Reports című folyóiratban jelent meg február 28-án.
Forrás: eurekalert.org