Ma már sikeresen kezelhető az egykori rettegett vírus, ugyanakkor még mindig rengeteg a tévhit és félelem a HIV-vel kapcsolatban. A fertőzötteknek gyakran még a rokonaik, barátaik előtt is titkolniuk kell állapotukat, sőt, sokszor hivatalos helyeken, például egy orvosi vizsgálaton is elutasítást kapnak – derült ki az RTL Fókusz című műsorának egyik riportjából, amelyben a Retropajzs Egyesület HIV-vel élő aktivistái is megszólaltak.
„Nem az én szégyenem, hogy ekkora stigma van rajta, hanem ez a társadalmunk szégyene. És azért elmondanám, hogy 2016 előtt én sem szívesen ültem volna le egy HIV-vel élő mellé, én sem ültem volna be egy fogorvosi székbe utána, mert nem tudtam semmit erről” – nyilatkozta egy érintett.
A kulcs a minél hamarabbi felismerés
Az első HIV-fertőzötteket és AIDS-betegeket a ’80-as évek elején diagnosztizálták az Egyesült Államokban, nem sokkal később pedig azonosították a vírust és annak következményeit is. 1995-ben jelentek meg azok a gyógyszerkombinációk, amelyek segítségével a HIV már hatékonyan kezelhető.
„Jó lenne, ha mindenki tudná, hogy a HIV-fertőzés ma már nem egy halálos megbetegedés, az AIDS viszont az. Tehát ha egy HIV-fertőzött élete során eljut addig a stádiumig – ami általában 5-10 évet jelent –, hogy beteg legyen, akkor már AIDS-beteg lesz, és az AIDS-betegeket nagyon nehéz meggyógyítani” – hangsúlyozta dr. Szlávik János infektológus, hozzátéve: a HIV-pozitív emberek esetében megelőzhető, hogy kialakuljon az AIDS, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a fertőzöttséget időben felismerjék és kezeljék.
A fertőzöttek saját élményei szerint sokan még ma sincsenek tisztában azzal, hogy egy gyógyszerrel kezelt HIV-fertőzött nem adhatja át másnak a kórokozót, és semmilyen speciális intézkedésre nincs szükség a vele való találkozás esetén. Az egyik érintett úgy fogalmazott, hogy „lehet közös törölközőt használni, ugyanazzal a kiskanállal nyalakodni az édességből, tehát ez semmiféleképpen sem veszélyes”.
Az érintettek fele nem tud az állapotáról
Magyarországon 2022 első három negyedévében 173 HIV-fertőzöttet és 37 AIDS-beteget regisztráltak. 2012 és 2021 között a bejelentett HIV-pozitív emberek száma minden évben átlépte a 200-at, az AIDS-eseké pedig a 40-et. Ugyan itthon nincs járvány, becslések szerint legalább 4 ezer HIV-pozitív beteg lehet, és az érintettek fele nem tud az állapotáról.
„Ezért fontos a szűrés, hiszen, ha valaki megtudja magáról időben, hogy HIV-fertőzött, és elkezdi a gyógyszeres kezelést, akkor teljesen egészséges életet él, és a hölgyek egészséges gyermeket tudnak szülni” – mondta el Szlávik János, aki ugyanakkor rámutatott, hogy a szűrővizsgálatok száma nem nő Magyarországon, pedig ez elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy megállítsuk a HIV terjedését itthon. Mivel a vírus csak teszttel mutatható ki, ezért a szexuálisan aktív felnőttek vizsgálata évente javasolt.