A HIV-fertőzöttek gyengébb immunrendszere növeli egyes ráktípusok kialakulásának kockázatát, azonban egy új tanulmány szerint a fertőzés korai diagnózisa és kezelése késlelteti a rosszindulatú betegségek kialakulását.
Francia kutatók 52278 HIV-pozitív embernél három, AIDS által meghatározott (Kaposi-szarkóma, non-Hodgkin-limfóma és méhnyakrák), valamint négy nem AIDS által meghatározott (Hodgkin-limfóma, tüdőrák, májrák és végbélrák) rosszindulatú daganattípust vizsgáltak.
A Lancet Oncology című újság október 7-i számában megjelent tanulmány szerzői elemezték az összefüggést a hét ráktípus kialakulása és az olyan tényezők között, mint az immunhiány mértéke, a szervezet vírustartalma, valamint a vírusellenes kezelés. Az immunhiány növelte a daganatkockázatot, az egyik fehérvérsejt felszínén látható fehérje, a CD4 volt a legfontosabb kórjelző tényező (kivételt képezett a végbélrák). Ezzel szemben a vírustartalom kevésbé volt informatív - jegyzik meg a kutatók.
A CD4 egymagában csak a Hodgkin-limfóma, a tüdőrák, és a májrák szempontjából volt kórjelző, míg a Kaposi-szarkóma és a non-Hodgkin-limfóma kockázati tényezőihez az alacsony CD4 mellett a magasabb vírustartalom és az anti-retrovirális kezelés hiánya is hozzájárult.
A méhnyakrákot elemezve a magas CD4-szám, illetve a retrovírus-ellenes gyógyszerek csökkentették a kialakulás kockázatát. A vastagbélrák emelkedett kockázatához a tanulmány szerint az alacsony CD4 mellett a vér vírustartalma meghaladta a 100 ezer/ml-t.
"Eredményeink felvetik, hogy az anti-retrovirális terápia a leghasznosabb, amennyiben képes visszaállítani a CD4-pozitív sejtszámot 500/mikroliterre, mely folyamaton sokat segít a minél korábbi diagnózis, valamint a kezelés elkezdése" - írják.
Animáció: HáziPatika.com