A járványos agyhártyagyulladás (meningococcus) veszélyeire hívták fel a figyelmet a szakemberek a betegség közelgő világnapja alkalmából. Epidemiológiai adatok szerint leginkább a csecsemők körében fordul elő a fertőzés. Ez a betegség az egy év alatti gyermekek között 24-szer gyakoribb az átlagnál.
Nehezen felismerhető betegség
A betegség hirtelen jelentkezik és gyors lefolyású. Akár egy nap alatt halállal végződhet, de gyakran okoz súlyos szövődményeket is. A fertőzés ugyanakkor nehezen felismerhető, tünetei ugyanis - a magas láz, erős fejfájás, hányás - hasonlítanak más, gyakori betegségek jeleihez is. A védekezés jelenlegi legjobb formája a védőoltás - hangsúlyozta Póta György.
A baktérium cseppfertőzéssel, szoros kontaktus útján - például tüsszentéssel, csókolózással vagy köhögéssel - terjed, ezért a szakemberek a csecsemők és öt év alatti gyerekek mellett a zárt közösségekben, kollégiumban, nevelőotthonban élő fiatalok oltását is javasolják.
13 típusa van
A járványos agyhártyagyulladást okozó baktériumnak 13 típusát különböztetik meg. A legtöbb megbetegedést az A, B, C, Y, W és X változatok okozzák. Magyarországon a megbetegedések többségét a B típus okozza. A legfrissebb hazai adatok szerint kétszer annyi fertőzésért felelős, mint a második leggyakoribb C típus.
Országunkban összesen 42 meningococcus okozta agyhártyagyulladást regisztráltak a 2017-2018-as epidemiológiai évben. Hat beteg bele is halt a fertőzés szövődményeibe, a betegek több mint a fele 6 év alatti gyermek volt.