A lépfene nem terjed emberről emberre

Egy elhullott szarvasmarha feldolgozása közben lépfene-baktériummal fertőződött meg egy házaspár Békés megyében.

Lépfenével kezelnek egy házaspárt Békés megyében, a család egy elhullott szarvasmarha miatt betegedhettek meg. A kórházban célzott kezelést kapnak, állapotuk pedig folyamatosan javul. A BEOL információi szerint a pár rendszeresen vásárolt és feldolgozott dögöket, azok húsát mindenfelé értékesítették.

Anthrax tünetei és kezelése A lépfene általában melegvérű állatokat, főként kérődző patásokat megbetegítő, bakteriális fertőző betegség. A kórokozó baktérium, a Bacillus anthracis fertőzött állatokkal való közvetlen érintkezés útján vagy fertőzött állati termék fogyasztásával kerülhet az emberbe. A betegségről részletesebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Nincs járványveszély

A lépfene gyanújáról szóló értesülés után a Békés Megyei Kormányhivatal azonnal járványügyi nyomozást rendelt el. Kiderült, hogy a kötegyáni házaspár egy elhullott szarvasmarhát dolgozott fel, amelynek húsa - a laborvizsgálat alapján - lépfene-baktériummal fertőzött. Fagyasztószekrényben tárolták a feldogozott állat húsát, amelyből többen is fogyasztottak - olvasható a kormányhivatal közleményében.

Az elhullott szarvasmarha feldolgozása közben fertőződött meg a pár. Fotó: 123rf
Az elhullott szarvasmarha feldolgozása közben fertőződött meg a pár. Fotó: 123rf

Az ingatlanokon helyi járványvédelmi zárlatot rendeltek el, az állatok pedig megkapták a védőoltást. A kormányhivatal az érintett háziorvosokat, hatóságokat értesítette. Azok, akik a feldolgozásban részt vettek, vagy az elhullott állat húsából kaptak, illetve fogyasztottak, megkapták a szükséges egészségvédelmi utasításokat, és járványügyi megfigyelés alatt vannak. Az ingatlanokat fertőtlenítették, a lefagyasztott fertőzött húst megsemmisítésre elszállíttatták - olvasható a közleményben.

A lépfene (más néven anthrax) akut, néhány formájában magas halálozási aránnyal járó fertőző megbetegedés, amelyet baktérium okoz. Leggyakrabban vadon élő és háziasított kérődzőknél fordul elő, de az embert is megfertőzheti, ha beteg állattal, annak szövetével vagy a lépfene spóráival érintkezésbe kerül. A lépfene emberről emberre nem terjed, a kórházban lévő két betegen kívül újabb megbetegedésről nem érkezett jelzés, járvány nincs. A házaspár a célzott kezelésre jól reagál, állapotuk folyamatosan javul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Több településen is értékesítették

A BEOL úgy tudja, nem egyedi esetről van szó: a házaspár rendszeresen összeszedte az elhullott jószágokat a környéken, hogy azok húsát a feldolgozás után értékesítse. Ezekből a húsokból nem csak Kötegyánba, hanem Sarkadra, sőt a megyehatáron túlra is jutott, illetve henteseknek és vendéglátóhelyeknek is értékesítettek belőlük. A lap szerint az érintett tanyám mintegy 240 kilogrammnyi húst foglaltak le a hatóságok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.