A megfázás nem várt szövődményei

Ahogy lehűl az idő, kezdődik a megfázási szezon. A nátháért elsősorban a rhinovírusok felelősek, amelyekkel a szervezet viszonylag könnyen elbánik, de ezt a csatározást a többi kórokozó kihasználja, aminek viszont súlyosabb betegség lehet a vége.

Akkor válik súlyossá a megfázással kezdődő maródiság, amikor a vírusok támadása után a baktériumok is elszaporodnak a légutakban. A komolyabb bakteriális fertőzések pedig már nem kezelhetők papír zsebkendővel.

A megfázási szövődmények mögött egy viszonylag jól nyomon követhető folyamat áll. A nátha köztudottan fokozott váladéktermeléssel jár. A betegség hatására azonban a nyák eltávolításáért felelős csillósejtek - amelyek éppen a védekezés frontvonalában találhatók - időlegesen lebénulhatnak vagy el is pusztulhatnak. Emiatt a váladék felgyülemlik az orrban, s az így kialakuló nedves meleg környezet a lehető legjobb a baktériumok gyors szaporodásához.

A megfázás tipikus tünetekkel jelentkezik

A kórokozók a mozgó váladékkal együtt eljutnak a koponya melléküregeibe, a torokba és ott elérik a mandulákat, illetve átterjedhetnek a fülre, s ezeken a helyeken komoly gyulladást okozhatnak. Ez pedig magas lázzal és fájdalommal jár, s olykor kifejezetten válságos helyzet alakulhat ki a hatásukra. Azaz a megfázással jobb vigyázni, mert a súlyosabb betegségek benyomulnak a rhinovírusok által résnyire nyitott ajtón az immunrendszer elsődleges védvonalai mögé.

Sokan feleslegesnek, undorítónak tartják az orrunkban lévő váladékot, pedig fontos védő szerepe van, mert csapdába ejti a szervezetünk belsejébe igyekvő kórokozókat. Részletek!

Ezért a makacs - legalább két hétig elhúzódó - náthával mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Továbbá akkor is, ha az orrváladék elveszíti vizes jellegét, besűrűsödik, és sárgás vagy zöldes színűvé válik, a hőemelkedés lázzá fokozódik, és nem múlik el, ha az arc vagy a homlok egyes területei nyomásra, kopogtatásra fájdalmassá válnak, illetve visszatérő fejfájás jelentkezik.

A megfázás nyomában különféle egyéb betegségek is kialakulhatnak. Ezek közül az asztmás roham (amikor a külső hatások miatt a légutak görcsösen összeránduló izomrostjai akadályozzák a levegő szabad haladását, s a beteg köhögéssel nehéz légzéssel küzd), illetve a hörghurut (amely dohányosoknál különösen jellemzően a hörgők és a légcső falán sűrű nyák képződésével s ennek nyomán jellegzetes köhögéssel jár) a leggyakoribbak. Legyengült immunrendszerű betegeknél a fertőzés (amely lehet vírusos és bakteriális eredetű is) a tüdőre is áthúzódhat, tüdőgyulladást okozva. Szerencsére ez a súlyos betegség csak viszonylag ritkán alakul ki a megfázás következményeként.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +14 °C

Átmenetileg csökken a felhőzet, több órára is kisüthet a nap, majd délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és délutántól előbb a Dunántúlon, majd keletebbre is egyre több helyen várhatóak záporok, zivatarok, amelyek estétől rendszerbe is szerveződhetnek. A déli, délkeleti szél napközben csaknem országszerte élénk, több helyen erős lesz, zivatarok környezetében átmenetileg viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 24 és 30 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben melegfronti hatás érvényesül, ami kellemetlen tüneteket válthat ki sokaknál.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra