Az osztrák Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (AGES) adatai szerint az 52. naptári héten Ausztriában 2915 esetben mutatták ki a delta mutációt, míg 4360 esetben az omikron variánst. Az 51. naptári héten a delta koronavírus-mutációt még 5953 esetben azonosították, szemben az 1905 omikronos esettel. Jelenleg Ausztriában 6768 ember szervezetében mutatták ki az új mutánst. Az AGES ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az adatokat még pontosíthatják.
Durvul a helyzet Európában
Egy másik szomszédunknál is aggasztó a helyzet. A friss jelentések szerint Romániában gyorsabban terjed a koronavírus , mint valaha. A hétfővel bezáruló hét napban 108 százalékkal több új fertőzést (9745) jegyeztek fel, mint az azt megelőző hétnapos ciklusban (4682). A járvány terjedése még csak egy héttel ezelőtt fordult át az addigi csökkenő ütemből növekvőbe, de a növekedés mértéke máris megdöntötte a korábbi csúcsot.
Az összesített adatok szerint egyébként jelenleg Európában a legmagasabb a százezer főre jutó új fertőzöttek száma a világon. Csak Franciaországban több mint egymillió esetet regisztráltak karácsony és újév között.
A Déli-sarkon is felütötte a fejét
A koronavírus már a Déli-sarkra is eljutott. Az egyik kísérleti állomáson ugyanis - a szigorú óvintézkedések ellenére - a személyzet kétharmada (25-ből 16) megfertőződött. Értesülések szerint a COVID-19 -es munkatársaknál csak enyhe tünetek jelentkeztek.
Egyébként a dolgozók mindegyike legalább kétszer be lett oltva, a Déli-sarkra utazásukat megelőzően pedig tíznapos karanténon estek át és több PCR-tesztet is el kellett végezniük. Feltételezések szerint az omikron variánssal fertőződhettek meg, mivel állomáshelyüket Dél-Afrikában történt átszállással érték el, ahonnan az új vírusvariáns elterjedt.
A legfrissebb kutatások szerint az új koronavírus omikron variánsa nagyobb arányban fertőzi meg a felső légutak, mint a tüdő sejtjeit, összehasonlítva a vírus korábbi változataival. Szakértők szerint, bár ezek még csupán korai eredmények, de mindenképpen biztatóak.