Hongong vezető járványügyi szakértője, Gabriell Leung professzor tegnap meglehetősen vészjóslóan fogalmazott, véleménye szerint ha nem sikerül időben kontrollálni a Kínából indult koronavírus-járványt, akár a világ népességének kétharmada megfertőződhet.
Leung arra reagálva mondta ezt, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetett annak esélyére, hogy a nemrégiben feltűnt esetek, ahol a betegek nem jártak Kínában, csak "a jéghegy csúcsát" képezik. Leung professzor szerint ezután a legfontosabb, hogy kiderítsék, mégis mekkora ez a jéghegy és milyen az alakja. Az eddigi szakértői álláspontok szerint egy fertőzött átlagosan 2,5 embernek adja tovább a koronavírust, ami alapján a vírus akár az emberiség 60-80 százalékát is elérheti.
"A világ népességének 60 százaléka borzasztóan magas szám" - nyilatkozta a Guardiannak útban a WHO kedden tartott genfi konferenciájára. Hozzátette, hogy hiába viszonylag alacsony, 1 százalékos az új koronavírus halálozási rátája, ekkora méretű fertőzöttségnél világszinten rengeteg áldozatot követelne. Bár Gabriell Leung szavai nagyon ijesztőnek tűnnek, érdemes komolyan venni, mert elismert szaktekintély a járványok területén. A SARS idején is fontos szerepet játszott, a Covid-19 (az új koronavírus hivatalos neve ) okozta megbetegedéseket pedig kezdetektől fogva tanulmányozza.
És hogy mi lehet szerinte a megoldás? Bár drasztikus lépés, de a karanténok bevezetését javasolná Vuhanon, vagy akár Kínán kívül is. "Amennyiben bebizonyosodik, hogy Vuhanban segít a járvány megfékezésében a karantén, más területekre is ki lehetne terjeszteni. Persze ez egy csomó kérdést magával hoz. Mégis mennyi ideig lehet lezárni egy teljes várost? Meddig ajánlott bezárni az iskolákat, bevásárlóközpontokat? Vajon, ha feloldják a karantént, visszatér a fertőzés?" - elmélkedett a professzor.
Leung kitért arra is, hogy lehetséges, hogy a karantén sem elég hatékony, vagyis a vírus terjedését nem lehet megfékezni. Ez esetben arra kell majd a tudósoknak, orvosoknak fókuszálniuk, hogy csökkentsék a hatásait, vagyis minél több ember gyógyuljon fel a koronavírus okozta megbetegedésekből. A járványügyi szakértő szerint azonban jelenleg még mindig a megelőzés az elsődleges feladat, ebbe kell energiát fektetni.