Agyi szivárgás felelhet a Covid utáni agyködért

A koronavírus-fertőzést követő feledékenység és tompaság – vagy ahogyan gyakran nevezik: agyköd – akár az agyi erek szivárgásának számlájára is írható. Legalábbis egy közelmúltbeli kutatás ezt állapította meg.

A dublini Trinity College kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy a koronavírus-fertőzés vajon károsítja-e az agyi ereket. Vizsgálatukba 32 olyan pácienst vontak be, akik még a világjárvány első hullámában fertőződtek meg a vírussal. Nemrég publikált eredményeikről a New York Post is beszámolt.

fejét fogó nő
Fény derült a gyakori elhúzódó panasz okára. Fotó: Getty Images

Gyakori elhúzódó panasz az agyi köd

A megvizsgált 32 alany közül 10-es teljesen felépültek a COVID-19 után. A fennmaradó 22 személy azonban sokáig – legalább 12 hétig – küzdött a fertőzés hosszú távú hatásaival, például krónikus fáradtsággal, légszomjjal és ízületi fájdalommal. A 22 hosszú COVID-os beteg felét az úgynevezett „agyi köd” is érintette, amely feledékenységgel és koncentrációs nehézségekkel jár együtt.

A résztvevőket kontrasztanyagos MR-vizsgálatnak vetették alá, hogy feltérképezzék az agyi ereik állapotát. A tudósok azt látták, hogy az agyi köddel küzdött személyeknél kimutathatóak voltak az úgynevezett vér-agy gát szivárgásának jelei. A vér-agy gát az agy anyagcseréjét szabályozza, szivárgása esetén pedig tompasás és feledékenység lép fel. A kutatók bizonyították, hogy a teljesen felépült fertőzöttek, valamint az agyköd nélküli hosszú COVID-osok MR-felvételén nem látszik szivárgás.

A koronavírus fertőzöttek agyában akár évekkel a betegséget követően is kimutatható a kognitív károsodás.

Célzott terápiához vezethet el a felfedezés

A kutatóknak elsőként sikerült kimutatniuk, hogy a hiperaktív immunrendszerrel rendelkező emberek agyában szivárgó vérerek lehetnek a hosszú COVID részeként jelentkező agyi köd fő okai. Ez az információ azért különösen lényeges, mert a kiváltó okok megértése hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben célzott terápiák is elérhetővé váljanak az agyköddel küzdők számára.

A pontosabb információkhoz azonban újabb kutatásokra is szükség van. Főként azért, mert az említett vizsgálat résztvevői még az új típusú koronavírus első, eredeti törzsével fertőződtek meg, és akkor még a védőoltás sem volt elérhető a COVID-19 ellen. Ki kell tehát deríteni, hogy az újabb variánsok, illetve a vakcinák által kialakított immunitás milyen módon befolyásolta az agyi erek állapotát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.