Ahol milliárdszámra hemzsegnek a kórokozók (2)

Gondolta volna, hogy egy-egy tüsszentéssel akár egy egész teremnyi embert megfertőzhetünk? A tüsszögés éppen ezért nemcsak saját magunkra nézve kellemetlen - lássuk, mit tehetünk ellene!

Vajon miért köhög, tüsszög szinte mindenki az influenzaszezonban? A magyarázat egyszerű: egyetlen egy influenzás embertől származó tüsszentés egy egész szobát beteríthet vírusokkal, és a fertőzés veszélye még órák elteltével is megmarad. Egy tipikus köhögés során nagyjából 3000 csepp nyál távozik, akár 80 km/h sebességgel. Tüsszentésnél még rosszabb a helyzet, olyankor 40.000 csepp is távozhat, több mint 160 km/h-val. Brit tudósok egy köbméternyi levegőben több tízezer influenzavírus-részecskét találtak, így ha zárt helyen vagyunk (mondjuk egy irodaházban vagy bevásárlóközpontban), akár egyetlen óra is elég ahhoz, hogy megfertőződjünk - még akkor is, ha pont előttünk nem tüsszentett senki!

Mi is pontosan a tüsszentés?

A tüsszentés az a reflexszerű folyamat, amikor az előtte beszívott, nagy mennyiségű levegőt az orrunkon és a szánkon keresztül hirtelen, szinte robbanásszerűen juttatjuk a külvilágba. Akaratunktól függetlenül játszódik le, akkor, ha az orrnyálkahártyában lévő idegvégződéseket irritálja valami. Tüsszentés következhet be akkor is, ha az orrüreget bélelő nyálkahártya megduzzad, például egy megfázás következtében.

Hogyan védhetjük meg a környezetünket a megfertőződéstől?

Bár bizonyos szempontból "előnyös" megszabadulni a kórokozóktól, mégis udvariatlanság teletüsszögni a levegőt. A fertőzést okozó mikrobák ráadásul bizonyos emberekre rosszabbul hatnak: gondoljunk csak az idősekre, a kismamákra, a kisgyermekekre vagy a tartósan beteg, legyengült immunrendszerű embertársainkra. A leghatékonyabb módszer tehát a tüsszögés elkerülése (emellett persze nem árt, ha kúráljuk magunkat és persze a szokásosnál is többször mosunk kezet ).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha visszagondolunk arra, miért is tüsszögünk, megérthetjük, hogy a nyálkahártya irritációját kell megszüntetni, illetve a duzzanatot kell lelohasztani. Az irritációt könnyen okozhatja az orrban felhalmozódó váladék, de az orr kifújása azonban sokszor azért nem elegendő, mert nem egyszerűen a bőségesen termelődő orrváladék, hanem főként az orrnyálkahártya duzzanata felelős az orrdugulásért.

Érdemes tehát a náthás időszakban olyan orrspray-t használni, mely egyszerre csökkenti a váladék termelődését és az orrnyálkahártya duzzanatát is. Így ugyanis két oldalról "támadhatjuk" meg a tüsszentés reflexét, ezzel pedig nemcsak a saját gyógyulásunkat könnyíthetjük meg, hanem a környezetünket is megvédhetjük a megfertőződéstől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.