A agyvelőgyulladást okozó vírussal is. A sárgaláz az úgynevezett vérzéses lázat okozó betegségek közé tartozik. A néhány nanométernyi kórokozók a szervezetbe jutva a nyirokcsomókban szaporodnak el, és elsősorban az immunrendszer sejtjeit támadják meg.
A betegség lappangási ideje általában 3-6 nap. Az esetek nagy részében csak enyhe tünetekkel jár együtt a fertőzés, ilyenkor néhány nap alatt le is zajlik a sárgaláz. A lehetséges tünetek közé tartozik a láz , a hidegrázás, a fej- és hátfájás, a fáradékonyság, az étvágytalanság, a hányinger és az általános rosszullét. Az esetek 15 százalékában azonban a fertőzés súlyosabb, úgynevezett toxikus fázisba léphet, ilyenkor a visszatérő, magas láz mellett a máj és a vese is károsodhat, és a szem, a száj és a bélrendszer is vérezhet (ez utóbbi véres hányással jár együtt). Ez utóbbi fázisban a sárgaláz a betegek 20 százalékánál halálos.
A sárgaláz-fertőzés túlélése egész életre szóló immunitással jár együtt, és a legtöbbször krónikus szervi károsodásra sem kell számítani. A betegségnél csak a tüneteket lehet kezelni, a vírus ellen megfelelő gyógyszer jelen pillanatban nincs. Mivel a sárgaláz gyorsan igen súlyossá válhat, általában javasolják a kórházi tartózkodást. A tüneteket fájdalomcsillapítók adásával, a kiszáradás megelőzésével lehet enyhíteni. A sárgaláz kezelésénél az acetilszalicilsav alkalmazása tilos, mert ez a gyógyszer hatással van a véralvadásra, ez pedig a belső vérzések esetén halálos következményekkel is járhat.
A sárgaláz ellen létezik védőoltás, melyet mindenkinek javasolt beadatni, aki egzotikus országba, elsősorban Afrikába utazik. A védőoltás minimum tíz évre szóló védettséget ad. A betegség megelőzésében rendkívül nagy szerepe van a szúnyogok elleni védekezésnek, a szúnyogcsípések megelőzésének (például megfelelő ruházat vagy a rovarriasztó szerek segítéségével), de a szúnyogok, illetve lárváik pusztításának is. Ezek a lépések azért lehetnek különösen fontosak, mert a rovarok egyéb súlyos betegségeket is terjeszthetnek.
A sárgaláz elsősorban Afrikában és Dél-Amerikában terjed, és a fertőzött területeken közel 600 millió ember él. Évente mintegy 200 000 új esetet becsülnek a szakemberek, és 30 000 fertőzött halálát okoz a betegség. A kutatók szerint a sárgaláz az egyik olyan trópusi fertőző betegség, mely az 1980-as évek óta egyre többeket érint, ennek okaként pedig a természetes immunitás csökkenését, a globális felmelegedést, az urbanizációt nevezik meg .