Az atlétaláb csak a sportolókat érinti
Az atlétaláb nem azért kapta ezt a nevet, mert csak a sokat sportolókat, esetleg profikat érinti, hanem azért, mert az atlétalábat okozó gombák szívesen tenyésznek olyan helyeken, ahol a sportolók gyakran megfordulnak, például öltözőkben és nyilvános zuhanyzókban. Vagyis a gombák a nyirkos, meleg, párás helyeket kedvelik. Időnként mindenki megfordulhat ilyen helyeken, így tulajdonképpen senki sem védett teljesen a fertőzéssel szemben.
Az atlétaláb nem terjedhet tovább
Szintén az elnevezésből eredhet az a tévképzet, hogy az atlétaláb csak a lábat érintheti. Pedig ez a gombás fertőzés más testtájakra is átterjedhet, például a lágyékra vagy hajlatokra.
Az atlétaláb oka a személyes higiénia elhanyagolása
Gyakran úgy gondolják, hogy a gombás fertőzés tulajdonképpen azért alakul ki, mert valaki nem tisztálkodik eleget. Azonban a betegség mindenkit érinthet, hiszen fertőzésről van szó. Ráadásul, ha valakinek a bőrén már megtelepedtek a kórokozók, egyszerű tisztálkodással nem is lehet tőlük megszabadulni. Sőt a zuhanyozás, tisztálkodás miatt hajlamosabbá is válhatunk a betegségre, elsősorban akkor, ha nem töröljük meg alaposan a lábunkat (főleg a lábujjak között). Akkor is könnyen elkaphatjuk a gombát, ha mezítláb mászkálunk nyilvános zuhanyzókban, fürdőkben.
Az atlétaláb a bőr hámlásával jár együtt
A lábujjak közötti bőr hámlása csak egy az atlétaláb számos tünete közül, és ez a betegség sokféle formában jelentkezhet. Egyeseknél a hámlás helyett a bőr berepedezik a lábujjak között, másoknál csak kipirosodik és viszketővé válik, de előfordulhat az is, hogy csak a bőr fokozott szárazsága miatt gyanakodhatunk a betegségre.
Az atlétaláb csak akkor érinthet minket, ha mezítláb vagyunk
Sokan úgy vélik, hogy a zokni és a cipő megvédi a lábunkat a gombás fertőzéstől. Azonban a kórokozók a sötét, nyirkos, meleg helyeket kedvelik - pontosan olyanokat, amelyeket a zárt cipők belsejében lelünk. Ha a lábunkat szárazon tartjuk, jól szellőző cipőt, a nedvességet felszívó zoknit viselünk, azzal valóban csökkenthetjük a gombás fertőzés esélyét, de még jobb, ha minél több időt töltünk mezítláb (természetesen "biztonságos" körülmények között).
Az atlétalábbal nem kell foglalkozni, magától elmúlik
Sajnos, a gombás fertőzés a legritkább esetben múlik el saját magától, és az idő előrehaladtával egyre rosszabb állapotba kerülhet a lábunk, egyre súlyosabbak lehetnek a tünetek, és a fertőzés egyéb testtájakra is átterjedhet. A leghatékonyabbak a helyileg ható gombásodás elleni krémek, kenőcsök, de időnként szájon át szedhető gyógyszerekre is szükség lehet. A kezelést nem szabad idő előtt (vagyis akkor, ha már nem nagyon vesszük észre a tüneteket) abbahagyni!