A Birminghami Egyetem tudósai első ízben mutatták ki, hogy az emberi agy sejtjeit is megfertőzheti a hepatitisz C vírus (HCV - a fertőző májgyulladás vírusa).
Virológusok felfedezték, hogy az agy endotel sejtjeiben is megtalálható a négy fő proteinreceptor, melyek szükségesek a vér-agy gát működéséhez, ezeket támadja meg a HCV-vírus. Az eredmények a Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology című folyóiratban jelentek meg, melyekből látható, hogy a májsejteken kívül más sejtek is érzékenyek lehetnek a fertőzésre.
A Manhattan Agybankkal közreműködve a kutatók Dr. Nicola Fletcher vezetésével tíz fertőzött beteg közül négynél megvizsgálták az agy HCV genomanyagát. A betegektől haláluk után nyertek májból és agyból származó szövetmintákat. Laboratóriumi tesztekkel kimutatták, hogy a vér-agy gátból elkülönített agysejteket is megfertőzheti a hepatitisz C.
"Első ízben jelentették, hogy a központi idegrendszer sejtjeiben lehetséges a HCV vírus replikációja" - mondta el Jane McKeating professzor, a Birminghami Egyetem molekuláris biológia tanszékének vezetője. "A megfigyeléseket esetleg fel lehet használni a klinikai gyakorlatban is."
"Az endotel sejtek képezik az agy védelmi rendszerét, távol tartják a nem kívánt elemeket" - magyarázta Dr. Fletcher. "Ha a gát működése zavart szenved, bármi bekerülhet az agyba, ami indokolja a májgyulladásos betegek kimerültségét és egyéb tüneteit."
A betegek kezelésére szolgáló jelenlegi módszerek csak részben hatásosak, így elég nagy az igény arra, hogy olyan ágenseket fejlesszenek ki, melyek a vírusok bizonyos enzimjeit veszik célba. "Szeretnénk, ha ezek a vírusok a jelenleginél kevésbé lennének képesek átjutni a vér-agy gáton. Úgy véljük, hogy adataink részletes képet nyújtanak arról, hogy egy fertőző ágens miként támadja meg az agyat" - tette hozzá a kutató.
A fertőző májgyulladás C-vírusa (HCV) egy RNS-vírus a Flaviviridae családból, melynek terjedése világméretű problémát jelent. A fertőzés májbetegségekhez vezet, de ezen kívül összefüggésbe hozták egy sor, más szervet érintő szindrómával, többek közt a központi idegrendszer rendellenességeivel is.
Animáció: HáziPatika.com