A meningitisz egy ritka, ám annál veszélyesebb betegség, amelyet a köznyelvben bakteriális agyhártyagyulladásként emlegetnek. Sok esetben maradandó károsodást okozhat, de akár végzetes is lehet. Kialakulását a meningococcus nevű baktérium okozza, amelynek típusait A, B, C, W és Y betűkkel jelölik. Európában - így Magyarországon is - leggyakrabban a B és a C típus okozza a megbetegedéseket.
Fontos a gyors reagálás
A betegség rendkívül gyors lefolyású, így akár pár óra is sorsfordító lehet. Mindezt súlyosbítják a kezdetben nehezen felismerhető tünetek, amelyeket gyakran az influenzás szimptómákkal kevernek össze. Csecsemőknél a leggyakoribb jelei a láz, hátrafeszített fej, étvágytalanság, rémült tekintet, fejhangú sírás, eszméletlenség, nyugtalanság és bőrvérzések. Nagyobb gyerekeknél és fiatal felnőtteknél a betegség más tünetekben is megmutatkozhat. A tünetek jelentkezése után a gyors reagálás és az antibiotikum adása életmentő lehet.
Hatból egy beteg életét veszti
Bár a betegség ritka, Magyarországon hatból egy beteg belehal az agyhártyagyulladásba. A statisztikák szerint évente mintegy 50 megbetegedést regisztrálnak, amelyből átlagosan 8 eset végződik halállal, ezzel a számmal pedig Magyarország az élen jár az európai halálozási arányban.
A legveszélyeztetettebbek immunrendszerük fejletlensége miatt a csecsemők, de a gyerekek és a fiatal felnőttek is ki vannak téve a fertőzésnek. Minden ötödik serdülő és fiatal felnőtt tünetmentesen hordozza a kórokozót az orr-garati tájékon, a veszély pedig ott kezdődik, ha a baktérium áttöri a nyálkahártyát és bekerül a véráramba. Ebben az esetben ugyanis véráram-fertőzést, majd agyhártyagyulladást okoz. A baktérium emberről emberre terjed, leginkább cseppfertőzéssel vagy szoros kontaktus útján.
Van megoldás
"Semmi mástól nem várhatunk hatékony védelmet, csak a védőoltásra számíthatunk" - hangsúlyozta Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. A védekezés legbiztosabb módja tehát a védőoltás , amely leginkább a 2 éven aluli gyermekeknek ajánlott. A meningococcus C elleni védőoltás 2017-től térítésmentesen elérhető a 2 éves kor alattiak számára.
A leghatékonyabb védekezés a három alapoltás a meningococcus C elleni oltóanyaggal 3, 5 és 12 hónapos korban. Ezt követi 5-6 éves korban egy emlékeztető oltás, végül 12-15 éves korban a serdülőkori oltás. Az utolsó két oltás során a 4 típust tartalmazó, ACWY elleni vakcinával javasolt kiegészíteni a védettséget. A szakemberek a csecsemők és a serdülők esetében a törzs elleni védelmet is nagyon fontosnak tartják.