Az influenza ezért lehet halálos

Az influenzás betegek legtöbbször a szövődményként kialakuló tüdőgyulladás következtében hunynak el.

Az influenza Magyarországon is rengeteg életet követel minden évben, elsősorban a szövődményként kialakuló tüdőgyulladás miatt. Pontosan azonban nem lehet tudni, hogy az influenzavírusok miért növelik a bakteriális tüdőgyulladás kialakulásának a veszélyét. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent egyik friss kutatás ezt az összefüggést próbálta feltárni. A tanulmányban szerzett tapasztalatoknak a koronavírus elleni küzdelemben is fontos szerep juthat.

Tüdőgyulladás: ezeket mindenképpen tudni kell A koronavírus-fertőzés egyik legsúlyosabb szövődménye a tüdőgyulladás, amelyből szerencsés esetben is hónapokig tarthat felgyógyulni. Nem árt, ha tisztában vagyunk a betegség típusaival, és hogy kik a legvédtelenebbek vele szemben. Kattintson a részletekért!

Így okozhat az influenza tüdőgyulladást

A koronavírus-járvány kapcsán is igen sokat emlegetett spanyolnátha egy olyan influenzajárvány volt, amely sok más pandémiával ellentétben nagy arányban sújtotta az egyébként egészséges fiatal felnőtteket. Ennek az egyik fontos oka a baktériumok, különösen a pneumococcusok által okozott úgynevezett szuperfertőzések voltak. A legtöbb halálesetért nem is maga az influenzavírus, hanem az azt kísérő bakteriális fertőzés a felelős. Azt már korábban is kimutatták, hogy az influenzavírus a szervezetben növeli az esélyét a pneumococcus-fertőzésnek is, ennek pontos okait azonban eddig nem ismerték. Most azonban a Karolinska Institutet kutatói olyan elváltozásokat azonosítottak az alsó légutakban, amelyek az influenzavírushoz köthetőek és a pneumococcus-fertőzés kialakulását is eredményezhetik.

Az influenzavírus veszélyes tüdőgyulladás kialakulását is eredményezheti.
Az influenzavírus veszélyes tüdőgyulladás kialakulását is eredményezheti. Fotó: Getty Images

A kutatók szerint a vírus gyulladást idéz elő, ami miatt tápanyagok és antioxidánsok - például C-vitamin és egyéb sejtvédő anyagok - szivárognak a vérből. Ez az állapot olyan környezetet teremt a tüdőben, amely elősegíti a baktériumok szaporodását. A baktériumok a HtrA nevű baktériumenzim termelésével alkalmazkodnak a gyulladásos környezethez. Ez az enzim azonban gyengíti az immunrendszert és elősegíti a baktériumok további szaporodását az influenzával fertőzött légutakban. A HtrA hiányában azonban a baktériumok sem szaporodnak tovább.

Az eredmények értékes információkat nyújtanak arról, hogy a baktériumok hogyan integrálódnak a tüdő környezetébe. Ezek az ismeretek nem csak az influenzás betegek kezelésében segíthetnek. Pontosan még nem tudni, hogy a koronavírus okozta COVID-19-ben szenvedő betegek is érzékenyek-e az ilyen másodlagos bakteriális fertőzésekre, de a kutatók feltételezik, hogy az ő szervezetükben is hasonló folyamatok zajlódnak le.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra