A francia tudósok és szakértők már legalább 12 mintában kimutatták Marseille közelében az új mutánst, amelyet ideiglenesen IHU-nak neveztek el az azt felfedező intézet után. A legújabb, B.1.640.2 jelű koronavírus-variáns vélhetően a közép-afrikai Kamerunból származik. Az információk szerint ez a változat még az omikronnál is jobban eltér az eredeti, Vuhanból származó kórokozótól, és a mutációk a tüskefehérjét is jelentős mértékben érintik - adta hírül a Business Insider India.
46 mutációt fedeztek fel benne
A beszámolók szerint az IHU variánsban 46 mutációt és 37 törlődést fedeztek fel a szakemberek, tehát már nem az omikron az, ami a legtávolabb áll az eredeti koronavírustól . Az új változat hordozza egyebek mellett a vakcinákkal szembeni ellenállást erősítő E484K mutációt, illetve a fertőzőképességet növelő N501Y mutációt, amit az alfában is felfedeztek. Még aggasztóbb, hogy a kórokozóban végbement változások közül 14 aminosav-mutálódás és 9 törlődés a tüskefehérjét érinti.
Érdemes lehet szemmel tartani
A fenti jellemzők alapján joggal feltételezhetjük, hogy a jövőben még okozhat problémákat ez a mutáns. Az új variánst azonban egyelőre sehol sem azonosították Franciaországon kívül, illetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sem jelölte még meg kiemelt figyelemre okot adó, vagy vizsgálat alatt álló változatként.
A tudósok hozzátették, megfigyeléseik ismét bebizonyították, hogy mennyire kiszámíthatatlan a koronavírus újabb variánsainak megjelenése és külföldről való behurcolása. Az esetek jól példázzák továbbá a behurcolás utáni helyi terjedés nyomon követésének nehézségeit is.
A múlt év végére már dominánssá is vált Ausztriában az új típusú koronavírus omikron variánsa , amely fertőzőbb a korábbi változatoknál, és már világszerte terjed.