Az ózon alapvetően egy toxikus gáz, ám régen felfedezték, hogy kis koncentrációban remek fertőtlenítőszer: a vízben lévő mikroorganizmusoktól függően 600-3000-szer hatékonyabb, mint a klór. Baktériumokkal, vírusokkal vagy gombákkal érintkezve egyszerűen megsemmisíti azokat, vagy csapadék formájában oxidálja és ezáltal kiszűrhetővé teszi őket. Éppen ezért a koronavírus-járvány terjedésével is több helyen elkezdték bevetni , ám nem volt rá bizonyíték, hogy a SARS-CoV-2 ellen mennyire hatékony - eddig.
A Fujita Egészségtudományi Egyetem kutatói keddi sajtóértekezletükön közölték, hogy kísérleteikben bizonyították, az ózongáz 0,05-01 ppm koncentrációban - amely nem káros az emberi egészségre - képes megölni a vírust. A tudósok egy zárt kamrában ózongenerátort használtak koronavírusmintákkal. A vírus fertőzőképessége több mint 90 százalékkal csökkent, amikor alacsony ózonkoncentrációnak tették ki 10 órán át. "A koronavírus terjedése csökkenthető folyamatos, alacsonykoncentrációjú ózonkezeléssel, még emberek jelenlétében is, ezt a rendszert használva" - közölte Murata Takajuki, a kutatás vezetője, és hozzátette, hogy különösen hatékonynak találták magas páratartalom esetén.
A Georgiai Műszaki Egyetem tudósainak minap közzétett kutatási eredményei szerint az ózon hatékony lehet orvosi védőeszközök , köpenyek, szemüvegek fertőtlenítésében. Éppen ezért a Japán középső részén lévő Aicsi prefektúrában lévő Fujita Orvostudományi Egyetem Kórházában a kutatók felállítottak ózongenerátorokat a várótermek és betegszobák fertőzöttségének csökkentésére. Az egyetemen folynak a klinikai próbák a Fujifilm Holding vállalat avigan nevű szere hatékonyságának megállapítására a COVID-19 kezelésében is.
A KFC lecseréli 64 éves szlogenjét a koronavírus miatt - hogy miért döntött így az étteremlánc, arról az nlc.hu cikkében olvashat.