A klamídia a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés. A baktériumok védekezés nélküli nemi érintkezéssel terjednek. A fertőzöttek gyakran tünetmentesek vagy csak nagyon enyhe tüneteik jelentkeznek, ezért hívják a kórt csendes betegségnek. A betegség antibiotikummal gyógyítható, kezeletlenül viszont komoly szövődményekhez vezethet, így a termékenységet is veszélyezteti.
Miért hasznos a védőoltás?
Védőoltásra azért van szükség, mert ugyan a betegség kezelhető, újra el lehet kapni. A vakcina a szakértők reményei szerint hosszú távú védettséget fog nyújtani. A tesztek során a védőoltás két változatát, valamit egy hatóanyag nélküli placebóinjekciót vizsgáltak 35 nő részvételével. Mindkét változat biztonságosnak bizonyult, az egyik azonban ígéretesebb volt, így a kutatók azt tervezik a vizsgálatok következő szakaszában tesztelni.
"Az eredmények biztatóak, mivel azt mutatták, a vakcina biztonságos és azt az immunválaszt váltja ki, amely védelmet nyújthat a klamídia ellen. A következő tesztekkel azt kell bizonyítani, hogy valóban védelmet nyújt-e vagy sem. Reméljük, jövőre vagy két év múlva elkezdődhet a következő vizsgálatsorozat, és ha jól megy, nagyjából öt év múlva lehet vakcinánk" - magyarázta Robin Shattock, a kutatás vezetője.
Az antibiotikumok nem használnak
Egyre ellenállóbbak az antibiotikumokkal szemben az olyan világszerte elterjedt, baktérium okozta nemi betegségek, mint a szifilisz, a klamídia és a kankó (gonorrea). Ennek fő oka a gyógyszerek túl gyakori alkalmazása vagy hibás adagolása.
A legerősebbek a gonorrea kórokozói, amelyek évente 78 millió embert fertőznek meg világszerte. Olyan baktériumtörzseket is felfedeztek már, amelyek semmilyen rendelkezésre álló antibiotikumra nem reagáltak. Kevésbé drámai a helyzet a klamídia és a szifilisz ellenálló képességének alakulásában. Ezeknél a betegségeknél évente 131 millió és 5,6 millió új fertőzöttet regisztrálnak.