"Amikor vakcinát tesztelünk, mindenképpen emberkísérletet végzünk" - mondta Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetője az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Az MTA doktora hozzátette, a kérdés csak az, hogy olyan tesztalanyokon, akik önszántukból vagy akár anyagi ellentételezés fejében vállalták, vagy egy egész populáción. A molekuláris biológust a műsorban az elérhető koronavírus -vakcinákról, azok megbízhatóságáról valamint arról is kérdezték, mikor indulhat el a tömeges oltás.
A szakember szerint Magyarország nagyon sok vakcinát kötött le, például a Pfizer oltóanyagából 4,5 millió, a Janssen vakcinájából 4 millió, az Oxfordi Egyetem fejlesztéséből 3 millió adagot. Ha duplán kell beadni, akkor is elég. Egy is elég lenne - tette hozzá Boldogkői, aki az oxfordi oltóanyag kapcsán megjegyezte, érdekes, hogy egy dózisban 90 százalékos a hatékonysága, míg kettőben csak 62 százalék.
Ez a gond az orosz és a kínai vakcinákkal
De nem csak a brit vakcinajelöltről fejtette ki a véleményét. Az orosz és a kínai fejlesztésű oltások kapcsán arról beszélt, mivel a legnagyobb gond az, hogy nem várták meg a klinikai vizsgálatok 3. fázisát és úgy törzskönyveztették, így nem tudható, hogy milyen mellékhatásai lehetnek és mennyire hatékonyak ezek az oltások. Az oroszok Szputnyik V névre keresztelt vakcinájáról szólva megjegyezte, azzal, hogy nem dobták korlátlanul piacra, olyan, mintha ez lenne az oltóanyag vizsgálatának harmadik fázisa.
Nem csak rajtunk múlik az oltásrend
Boldogkői Zsolt általánosságban beszélt arról is, hogy az RNS-oltások a vártnál sokkal jobb hatékonyságúak. Ám, mint mondta, még egy 90 százalékos hatékonyságú vakcinából is legalább a lakosság 60 százalékát kellene beoltatni ahhoz, hogy kialakuljon a nyájimmunitás. A műsorvezető kérdésére válaszolva pedig kijelentette: "kötelezővé tenném az oltást, de nem ez lesz a helyzet". Ezzel egyben utalt arra is, hogy a magyar kormány az önkéntes alapon működő oltást akarja bevezetni, bár az MTA doktora szerint összességében az is fontos lesz, hogy a környező országokban, illetve az egész világon milyen oltásrendet vezetnek be.
Jelenlegi formájában az idősek vásárlási idősávját értelmetlennek tartja Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő, mert ez nem hatékony módja a járvány elleni védekezésnek. Akadnak helyette működőképesebb alternatívái. További részletek az nlc.hu cikkében olvashatóak.