Egy friss kutatásban több mint 200 újszülöttet vizsgáltak tudósok, és arra a következtetésre jutottak, hogy az intenzív osztályos felvétel és a koraszülés komplikációi sem különböznek a COVID-19-ben szenvedő és a koronavírus -fertőzéstől mentes anyák csecsemői között. A WebMD beszámolója szerint alapvetően mindannyian jól voltak a születést követő 6-8 hétben, bár többjüket is felvették újszülött intenzívre megfigyelésre, ha az édesanyánál COVID-19-et diagnosztizáltak a szülés előtti két hétben.
Nem tudták mire számíthatnak
"A csecsemők jól vannak és ez csodálatos" - mondta a tanulmány vezető szerzője, dr. Valerie Flaherman, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) gyermekgyógyász docense. Úgy fogalmazott, amikor a koronavírus járvány "beütött", annyi furcsa és szerencsétlen esetet kötöttek hozzá, hogy szinte alig volt információ arról, hogyan hat a SARS-CoV-2 okozta COVID-19 a terhes nőkre és újszülöttjeikre. "Nem tudtuk, hogy mire számíthatunk egy ilyen vizsgálat során, ezért az eredményeink mindenképp jó hírek" - tette hozzá.
A 263 vizsgált csecsemőből 44-en kerültek az újszülött intenzív osztályra, ám egyiküknél sem állapítottak meg tüdőgyulladást vagy alsó légúti fertőzést. A felső légúti fertőzéssel vizsgált 56 baba közül pedig összesen négyen voltak érintettek, ketten COVID-19-pozitív, ketten koronavírus fertőzéstől mentes édesanyától születtek.
Az anyák többsége a 3. trimeszterben fertőződött meg
A tanulmány egyik szerzője, dr. Stephanie Gaw szerint a csecsemők egészségével kapcsolatos kezdeti megállapítások összességében megnyugtatóak. "Fontos megjegyezni, hogy ezek az anyák jellemzően a harmadik trimeszterben fertőződtek meg" - hívta fel a figyelmet.
Mindössze két olyan gyermek született rendellenességekkel, akiknek az anyja a 3. trimeszterben fertőződött meg. Az egyikük szív-, vese-, tüdő- és csigolyabetegségekkel, míg másikuknak arc-, nemiszervi-, vese-, agy- és szívproblémái voltak. Az egyik koronavírus-negatív édesanya pedig gyomor-bélrendszeri, vese- és szívbetegségekkel küzdő csecsemőnek adott életet - jegyezték meg a szeptember 22-én a Clinical Infectious Diseases című szaklapban publikált tanulmányban a kutatók.
Karantént megszegő magyar férfi miatt kell 80 embert tesztelni Kambodzsában - ha kíváncsi a részletekre, kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .