Tízszer nagyobb valószínűséggel halnak bele az új típusú koronavírus által okozott COVID-19-betegségbe azok az emberek, akik genetikailag hajlamosak a dohányzásra - derült ki egy új tanulmányból , amelyet az IFL Science szemlézett . A kutatók emellett azt is megállapították, hogy a dohányzás a megfertőződés és a kórházba kerülés rizikóját is jelentősen megnöveli.
Jelentősen nőnek a kockázatok
A dohányzás és a COVID-19 kimenetele közötti kapcsolatot eddig nem tudták egyértelműen megállapítani, főleg azért nem, mert az eddigi vizsgálatok nagy része csak megfigyeléseken alapult. A korábbi tanulmányok amellett, hogy zavaros és ellentmondásos eredményeket mutattak, nem tudtak azonosítani egyetlen olyan biológiai mechanizmust sem, amely megmagyarázhatta volna az összefüggést. Az új kutatás során azonban a szakemberek a megfigyelési elemzéseket genetikai szűréssel kombinálták, és kapcsolatot találtak a cigarettahasználatra való genetikai hajlamért felelős gének és a COVID-19 kockázatai között.
Több mint 420 ezer, az Egyesült Királyságban élő ember adatait vizsgálva felfedezték, hogy a dohányosok 80 százalékkal nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba a koronavírus-fertőzés következményeként, mint azok, akik nem dohányoznak. A kutatók azt is megállapították, hogy minél több szál cigarettát szív el valaki naponta, esetében annál nagyobb az elhalálozási kockázat, ha megfertőződik a koronavírussal. A napi 1-9 szálat elszívó személyek 2,14-szer, a napi 10-19 szálat elszívók 5,91-szer, a naponta több mint 20 szálat elfüstölők pedig legalább 6-szor nagyobb eséllyel halnak bele a betegségbe, mint egy nem dohányzó személy.
A gének is fontos szerepet játszanak
A kutatók ezen felül genetikai adatokat is gyűjtöttek annak megállapítása érdekében, hogy a dohányzással összefüggő gének hogyan befolyásolják a COVID-19 súlyosságát. Több mint 280 ezer ember genomját tanulmányozták, és azt látták, hogy azok, akik genetikailag hajlamosak a dohányzásra, 45 százalékkal nagyobb valószínűséggel kapják el a vírust és 60 százalékkal nagyobb eséllyel kerülnek kórházba, mint azok, akiknél nem mutatható ki ilyen jellegű genetikai fogékonyság. Azonban még ennél is nagyobb veszélynek vannak kitéve azok, akik láncdohányosok: az ő génjeikből az derült ki, hogy ők ötször nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba és tízszer nagyobb valószínűséggel halnak meg a COVID-19 miatt.
Európa-szerte egyre többen veszik fel a COVID-19 elleni védettséghez szükséges védőoltásokat, a magyar népesség átoltottsága ugyanakkor csak lassan növekszik, és mind inkább lemarad az európai adatoktól.