COVID-19: ezeken a helyeken kevesebben halnak bele

Meglepő eredményre jutottak skót kutatók: megfigyeléseik szerint a napfényes területeken kevesebben halnak bele a koronavírus okozta megbetegedésbe.

A napfényes területeken kimutathatón alacsonyabb a COVID-19 halálozási rátája - közölték az Edinburghi Egyetem kutatói. Ahogy arról a Medical Xpress portál is beszámolt , a skót kutatók a 2020 januárja és áprilisa között regisztrált, végzetes kimenetelű koronavírus -fertőzéses eseteket vizsgálták meg az Egyesült Államok 2474 megyéjében, majd a halálozási adatokat összevetették a helyszínek azonos időszakra vonatkozó UV-szintjével.

koronavírus COVID-19 fertőzés járvány nap napsütés
Úgy tűnik, a COVID-19-betegeknek jót tesz a természetes napfény. Fotó: Getty Images

Az eredményekből világosan kirajzolódott, hogy azokon a területeken, ahol a legmagasabb volt az UV-A-sugárzás (ez a típusú ultraviola sugárzás adja a napsütés 95 százalékát), a COVID-19 okozta halálozás aránya alacsonyabb volt, mint a borongós, kevésbé napfényes helyeken. Az elemzést ezután megismételték Angliában és Olaszországban is, az eredmények pedig változatlanok maradtak. A British Journal of Dermatology szaklapban közzétett tanulmányban a szakemberek figyelembe vették azokat a tényezőket is, amelyek összefüggésben állnak a COVID-19 fokozott kockázatával, így például az életkort, az etnikai hovatartozást, a társadalmi-gazdasági helyzetet, a népsűrűséget, a levegőszennyezést , a hőmérsékletet és az adott hely fertőzöttségi szintjét is.

Nem segít a D-vitamin a súlyos betegeken A járvány kitörése óta számos vitamin hatását vizsgálták a koronavírussal fertőzött emberek egészségére. Kiemelt figyelmet kapott a D-vitamin, amelyről köztudott, hogy a hiányban szenvedők gyakrabban kapnak el fertőzéseket és immunrendszerük is nehezebben birkózik meg a kórokozókkal. Brazil kutatók azonban arra jutottak, hogy a nagy dózisban adott D-vitamin sem javítja számottevően a súlyos betegek állapotát. Kattintson a részletekért!

A kutatók kiemelték, hogy a COVID-19 halálozási rátája nem állt összefüggésben az alanyok D-vitamin-szintjével, lévén csak azokat a területeket vonták be a vizsgálataikba, ahol a szervezetben a természetes D-vitamin-termelődést beindító UV-B-sugárzás elhanyagolható mennyiségű volt. Azt, hogy az UV-A-sugárzás miért van jótékony hatással a koronavírus-fertőzöttek gyógyulási esélyeire, egyelőre nem tisztázott, a szakemberek ugyanakkor azt feltételezik, hogy a napfény hatására a bőr nitrogén-monoxidot bocsát ki, ami képes csökkenteni a SARS-CoV-2 vírus szaporodási képességét. Ezt a tényt korábban már néhány laboratóriumi tanulmány is megállapította.

A szóban forgó alanyokkal készült korábbi kutatások során az is bebizonyosodott, hogy a napfénynek való kitettség összefüggést mutatott a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a magas vérnyomás és a szívroham alacsonyabb rizikójával. Amennyiben további kutatások is igazolják a napsugarak, különösen az UV-A-sugárzás jótékony hatását, azzal még több fertőzött életet menthetnek meg a szakemberek.

A koronavírus-fertőzést leküzdő személyek harmada még a gyógyulás után fél évvel is pszichológiai vagy neurológiai panaszoktól szenved. Erről a témáról ide kattintva olvashat bővebben korábbi cikkünkben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.