A hatóság szerint a terhességi teszthez hasonló vizsgálatot "külön műszer nélkül a helyszínen lehet majd elvégezni egy csepp vér, plazma vagy vizelet segítségével". Az eredményt kevesebb mint 15 perc alatt kimutatja minden olyan páciensnél, akinél jelentkeznek a betegség tünetei.
Az ebolavírus jelenlegi diagnosztikai tesztelése több mint két órát vesz igénybe, és a levett mintából kizárólag laboratóriumi körülmények között lehetséges. A gyorsteszttel viszont lehetővé válik, hogy a fertőzött emberekhez a lehető leghamarabb diagnosztizálni lehessen a betegséget.
Gyorsteszteken jelenleg több országban is dolgoznak. Japán kutatók szeptemberben jelentették be, hogy olyan új módszert fejlesztettek ki az ebolavírus kimutatására, amellyel fél óra alatt kimutatható egy vérmintáról, hogy tartalmaz-e ebolavírust vagy sem. Amerikai kutatók pedig olyan teszten dolgoznak, amely 10 perc alatt tudja majd diagnosztizálni a vírust.
Közben Franciaország és az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy annak ellenére, hogy az ebolajárvány Nigériában hivatalosan véget ért, a vírus ellen még nagyobb erővel kell küzdeni a leginkább érintett három országban, Sierra Leonéban, Libériában és Guineában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adatai szerint a nyugat-afrikai országokban már több mint 4500-an haltak meg a betegségben. Az Sierra Leonéban , Guineában és Libériában. Az Európai Bizottság szerint a betegeket ellátó egészségügyi dolgozók közül több mint 420-an betegedtek meg.