Alig két hónappal a legutóbbi ebolajárvány végét követően mutatták ki az erősen fertőző marburgvírust Guineában, a déli Guéckedou prefektúrában egy időközben elhunyt beteg szervezetében.
Két vírussal küzdenek párhuzamosan
Az első vizsgálatokat a Pasteur Egészségügyi Intézet végezte el Szenegál fővárosában, Dakarban - a pácienssel kapcsolatba került személyek után keresést indítottak. A marburgvírus megfékezését ugyanakkor nagyban hátráltatja, hogy az ország párhuzamosan küzd a koronavírus -járvánnyal is. "Meg kell fékezni a marburgvírust, mielőtt messze és távol elterjedne" - jelentette ki Matshidiso Moeti, a WHO Afrikáért felelős igazgatója.
Nincs ellene gyógyszer vagy oltás
A marburgvírus sokban hasonlít az ebolára , és legvalószínűbb terjesztői szintén a denevérek lehetnek. A kór testnedvekkel terjed, magas lázzal, izomfájdalmakkal, vérhányással és belső vérzésekkel jár. A WHO szerint egyelőre nincsen engedélyeztetett antivirális gyógyszer, vagy oltás a marburgvírus ellen.
1967 óta egyébként a marburgvírus tizenkét nagyobb kitörését jegyezték fel Afrika déli, illetve keleti részein, de a mostani az első eset, hogy a kontinens nyugati részén is megjelent a kór. A WHO szerint a halálozási arány az eddigi járványok során 24 és 88 százalék között ingadozott, a vírustörzs és a járványügyi intézkedések függvényében.