A koronavírus elleni harcban a maszkviselés és a gyakori, szappanos kézmosás mellett kulcsfontosságú szerep jut a kézfertőtlenítésre alkalmas kendőknek, folyadékoknak is. Mivel nincs mindig lehetőségünk rá, hogy kezet mossunk, jó, ha rendszeresítünk a táskánkban ezekből.
Hogyan alkalmazzuk az alkoholos kézfertőtlenítőket?
A kézfertőtlenítésre bevethető termékek közül szakemberek szerint az alkohol alapúak a leghatékonyabbak, mert ezek baktérium- és vírusölő hatásúak is. Ezek közül is azok pusztítják el a kezünkön megtelepedő baktériumok és vírusok legtöbbjét, amelyeknek alkoholtartalma magas, legalább 60 százalék. Ahhoz, hogy hatásukat kifejthessék - és felvehessék a harcot akár a rota-, a H1N1- vagy éppen az új koronavírussal -, ügyelni kell megfelelő használatukra. Ugyan behatási idejük rendkívül gyors, mégse spóroljuk meg azt a 20-30 másodpercet, amíg megszáradnak bőrünkön, mert csak így működnek megfelelően.
Arról se feledkezzünk meg, hogy ha nem megfelelően alkalmazzuk ezeket, könnyen ellenkező hatást válthatnak ki: károsíthatják egészségünket. Az alkohol köztudottan szárítja a bőrt, a magas etanoltartalmú termékek gyakori használata így az érintett területeken irritációt, kisebesedést okozhat. Károsíthatja a bőr természetes védőrétegét, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a sérült felületen megtelepedjenek a kórokozók, növelve a fertőzésveszélyt. Megoldás lehet, ha az alapos hidratálásra is gondot fordítunk, és amennyiben bőrünk állapota megkívánja, ápoló kézkrémeket is bevetünk.
Amikor egy pillanat alatt megvan a baj
Kevesen gondolnak rá, hogy az alkoholos kézfertőtlenítő folyadékok életveszélyes sérüléseket is okozhatnak, ugyanis magas etanoltartalmuk miatt rendkívül gyúlékonyak. Nyáron, a nagy melegben a gyakorlatban is kiderült , milyen pusztítást végezhet az autóban hagyott alkoholtartalmú kézfertőtlenítő, amikor párologni kezd, majd egy szikra hatására begyullad.
A health.com nemrégiben egy más típusú, szerencsétlenül végződött esetről számolt be. Egy texasi nő, megfeledkezve róla, hogy etanoltartalmú kézfertőtlenítőt használt, meggyújtott egy gyertyát. A láng pillanatok alatt kölcsönhatásba lépett a kezéről még el nem párolgott folyadékkal, lángra kapott a ruhája, ő pedig másod- és harmadfokú égési sérüléseket szenvedett az egész testén. "A folyamat olyan volt, mint egy bombarobbanás" - idézi a portál cikke.
Amennyiben tehát alkoholos kézfertőtlenítőt választunk, mindig megbízható forrásból származót vásároljunk, olyat, amelynek hatóanyagai pontosan szerepelnek az összetevőlistán. Soha ne feledkezzünk meg róla, hogy a termék rendkívül tűzveszélyes, ezért felvitele után egy ideig kerüljük a nyílt láng használatát, és ne tároljuk extrém melegben!