Nem sokan tudják, hiszen csupán 10 éve fedezték fel, hogy mi okozza az influenzások, náthások fejfájását, gyengeségét, izomfájdalmait, bágyadtságát.
A magyarázat meglepő! Amikor az ember megfertőződik influenzával, akkor a vírus a szervezetben rendkívül gyorsan, nagyon agresszíven kezd szaporodni. Az immunrendszer kezdetben még nem tudja, hogy mi ez, illetve hogyan tud ellene védekezni. Ezért a vírus gátlástalanul többszörözi önmagát a mi szervezetünk sejtjeit kihasználva.
Csakhogy az influenza speciális adottságai miatt teljesen immunis az interferonra, tehát ez az anyag az influenzavírusok szaporodását nem gátolja, így teljesen feleslegesen termeli ezt az anyagot influenza esetén a szervezet - de nem tehetünk semmit ellene.
A hirtelen, hatalmas adagban termelődő interferon szó szerint interferon-mérgezést okoz. Az interferon azért jár rendkívül rossz közérzettel, fájdalmakkal, mert rendkívül nagy számban, pánikszerűen aktiválja a szervezet sejtjeit - ez az aktiváció jelentkezik fájdalomként, elgyötörtségként számunkra. Jellemzően a panaszok igen gyorsan, egyik pillanatról a másikra alakulnak ki, a beteget szinte "fejbevágja" a betegségérzés.
Az interferonok ürülése napokig tart
Persze ennek legalább az a pozitív hatása, hogy az ilyen állapotba kerülő beteg nyugton marad, ágyba fekszik, sok folyadékot iszik, betartja az orvos utasításait, mert szeretne szabadulni a borzasztó közérzettől - ezzel pedig segíti szervezete védekezését a vírus ellen.
Az interferonok egyébként a vesén keresztül ürülnek. Sajnos, ez a folyamat eléggé lassú, így jelenlétük napokig rossz közérzetet okoz. Az izomfájdalom , gyengeségérzés, fáradtság, hidegrázás, izzadás, fejfájás is az interferonok "számlájára" írható. Enyhe gyógyírt jelent, hogy fájdalom- és lázcsillapító adásával a tüneteket jelentősen mérsékelni lehet.
Ugyanez az interferonmérgezés lejátszódhat náthavírus-fertőzés esetén is - bár nem ennyire hevesen, mivel a náthavírusok (több százféle van belőlük) kevésbé agresszíven szaporodnak. További jó hírt jelent, hogy a náthavírusok érzékenyek az interferonra, így a szervezet által termelt fehérje valóban akadályozza a náthavírusokat abban, hogy további sejteket fertőzzenek meg.
Mit tegyünk?
A legfontosabb teendők: fekvés (alvás), sok folyadék, láz- és fájdalomcsillapítás (figyeljünk az adagolásra!), az orrlégzés biztosítása (orrspray, orrcsepp segítségével), a köhögés csillapítása vagy produktivitásának segítése, a torokfájdalom enyhítése, gyakori szellőztetés, vitaminok fogyasztása és a higiénés szabályok betartása - ez utóbbi azért, hogy ne fertőzzük meg a környezetünkben élőket.