Magyarországon február végén kezdtek oltani a kínai koronavírus -vakcinával. A Sinopharm által kifejlesztett oltóanyagból az ország összesen 5 millió adagot rendelt, amelyből eddig 1,7 milliót szállítottak le. A legutóbbi, 600 ezer dózis tartalmazó szállítmány szombaton érkezett meg. A készlet felét a háziorvosok között osztják szét.
Az utánpótlás szállításának folyamatába az alábbi fotó-összefoglaló nyújt betekintést. Mohai Balázs és Bruzák Noémi képeiből válogattunk.
Mit kell tudni erről a vakcináról?
A kínai vakcina hatóanyaga inaktivált, elölt vírus, a tájékoztató szerint a 19nCoV-CDC-Tan-HB02 törzsből. Ahogy a hasonló technikával gyártott védőoltások, úgy ez is erős immunválaszt generál. Működése azon alapul, hogy antitestek termelését és az új típusú koronavírus ellen ható vérsejtek előállítását segíti elő, ami lehetővé teszi, hogy az immunrendszerünk legyőzze a fertőzést, megbetegedést azonban nem tud okozni. A védettség megszerzéséhez két részoltásra van szükség, ezek beadása között 21-28 napnak kell eltelnie.
Egy nemrégiben publikált tanulmány adatai azt mutatták, hogy a Sinopharm-vakcina 65 százalékban nyújt védettséget a fertőzőbb, dél-afrikai vírusvariáns ellen. Azt azonban fontos hozzátenni, hogy a kutatás alacsony résztvevőszám mellett zajlott: összesen 12 páciensen vizsgálták az oltóanyag hatásosságát.
Kinek nem ajánlott?
A COVID-19 elleni kínai vakcina beadása kezeletlen krónikus betegség, vagy éppen fennálló akut lázas állapot esetén nem ajánlott. Kizáró ok továbbá a készítmény bármely összetevőjével szembeni allergiás reakció vagy túlérzékenység, valamint a várandósság és a szoptatás is. A gyermekáldás tervezésével pedig javasolt a második részoltást követően legalább két hónapot várni. A beadást követően az oltás helyén bőrmelegség, esetleg fájdalom jelentkezhet. Az adott terület megduzzadhat, de helyén csomó vagy keményedés is kialakulhat a szúrás. Előfordulhat továbbá bőrpirosság és viszketés is.
A Sinopharm-vakcináról további részletek korábbi cikkünkben olvashat - kattintson ide!