2021-ben mintegy 40 millió gyerek nem szerezte meg a teljes védettséget a kanyaróval szemben, közülük 25 millióan még az első adag oltást sem kapták meg – derült ki a friss jelentésből. Ez – a WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szerint – egyértelműen a koronavírus-világjárvány hatása, amely hátrányosan érintette az oltási kampányt.
Egy olyan kór jelent fenyegetést, amely megelőzhető lenne
„A jelentés minden egyes statisztikai adata mögött egy gyerek van, akit egy megelőzhető betegség fenyeget” – hangsúlyozta. „Nincs sok idő a hátrány ledolgozására” – fűzte hozzá Ephrem Tekle Lemango, az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) oltási programjával megbízott tisztségviselő.
Mint kiemelték, 2008 óta nem volt ilyen alacsony azok száma, akik megkapták az első adag oltást. A beoltatlan gyerekek száma Nigériában, Indiában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Etiópiában és Indonéziában a legmagasabb.
Gyógyszer nincs rá, halálos is lehet
A WHO áprilisi jelentése szerint 2022 első két hónapjában csaknem 80 százalékkal nőtt a kanyarós esetek száma 2021 azonos időszakához viszonyítva. A cseppfertőzés útján terjedő kanyaró influenzaszerű tünetekkel és bőrkiütéssel jelentkezik, és tüdő-, középfül- vagy akár agyhártyagyulladáshoz is vezethet. A fertőzésre egyébként nincs gyógyszer, és egyes esetekben halálos kimenetelű is lehet.