A hazai oltóanyaggyár megnyitása tartósan lehetővé teszi a biztonságos oltóanyag-ellátást, hatékony és gazdaságos védekezést biztosít majd az esetleges későbbi járványok ellen, és mindeközben munkahelyeket is teremt - részletezte a beruházás előnyeit Palkovics. Mint mondta, az üzemben évente több mint húszmillió, különböző technológiával készülő vakcinát gyártanak majd.
Szükség esetén bővíthető
Az új gyártási és fejlesztési bázis az egyetem tudományos, kutatói tapasztalataira és szakembereire építve valósulhat meg, és hozzájárul majd Magyarország és Európa ellátásbiztonságának javításához - mondta Palkovics László a nemzeti oltóanyaggyár alapkőletételekor. Kitért arra is, hogy a gyár szükség esetén bővíthető, különféle vakcinák gyártására alkalmassá tehető lesz. Debrecenben épülnek ki azok a hazai fejlesztési és gyártókapacitások, amelyek képessé teszik Magyarországot, hogy rövid időn belül új gyártási technológiákat fogadjon, adaptáljon, illetve új generációs vakcinákat állítson elő - magyarázta a miniszter.
Függetlenség és az ellátásbiztonság
A Debreceni Egyetem kezdeményezésére már 2017-ben megkezdődött a nemzeti oltóanyaggyár megvalósítási feltételeinek kidolgozása, a koronavírus -járvány azonban jelentősen felgyorsította ezt a folyamatot. A Debreceni Egyetem rektora, Szilvássy Zoltán az ország sorsára is kiható beruházásnak nevezte az oltóanyaggyár felépítését, Bács Zoltán egyetemi kancellár pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az oltóanyaggyár az ország első egyetemi ipari parkjában épül fel.
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány elnöke, Kossa György szerint függetlenséget és az ellátásbiztonságot jelent majd az új oltóanyaggyár, "életminőségünket csak ez tudja biztosítani". Mostantól pedig éjjel-nappal dolgoznak majd azért, hogy az első ampullák a jövő év végén elkészülhessenek Debrecenben - tette hozzá.
A COVID-19 elleni védőoltás kötelezővé tételéről beszélt Mario Draghi olasz miniszterelnök az olasz sajtó pénteki jelentése szerint.