A járványok terjedésénél fontos információ az adott vírus fertőző dózisa, vagyis az a vírusmennyiség, amely fertőzést képes okozni az emberi testben. Az influenzavírusok esetében ez a mennyiség eléggé alacsony, akár 10-15 vírus is képes megtelepedni és kóros folyamatokat elindítani a szervezetben. Más fajtáknál azonban akár több ezerre is szükség lehet a fertőzéshez. Az új koronavírus, a SARS-CoV-2 esetében a pontos fertőző dózist még nem tudták megállapítani a szakértők, de minden jel arra utal, hogy alacsony lehet, hiszen könnyen terjed egyik emberről a másikra.
A másik lényeges fogalom az úgynevezett vírusterhelés: ez azt mutatja, hogy hány vírus található egy fertőzött személy szervezetében. A diagnózist követően bizonyos időközökben újra és újra megvizsgálják ezt, hogy lássák, milyen sebességgel képes szaporodni a vírus, vagyis más kifejezéssel mennyire agresszív. Éppen ezért aggasztó az a viszonylag friss tanulmány, amely szerint az új koronavírusnak már rengeteg mutációja jelent meg, és bizonyos variánsa 270-szer nagyobb vírusterheléssel rendelkezik, mint a leggyengébb.
Nem a mennyiségen múlik
Kínai eseteket tanulmányozva arra jutottak a kutatók, hogy a SARS-CoV-2 vírus a fertőzés elején, a diagnosztizáláskor vagy közvetlenül előtte - akár még tünetmentes állapotban - van jelen a legnagyobb számban a testben. Tehát nagy valószínűséggel egy beteg ember ekkor adhatja át a fertőzést a környezetében. Az azonban már nem ilyen egyértelmű, hogy mitől függ, melyik személynél alakulnak ki súlyosabb panaszok.
Bár a szakértők arra számítottak - korábbi példákból kiindulva -, hogy a nagyobb vírus mennyiség hozzájárul a páciensek állapotromlásához, a megfigyelések azt mutatták, hogy a kórházi felvételkor teljesen egyforma vírusterhelésű betegek egy részénél a tünetek súlyosbodtak, mások hamarabb meggyógyultak.
Egy másik kutatásban pedig egyes tünetmentes, ám igazoltan fertőzött egyének szervezetében szinte ugyanolyan magas vírusterhelést mértek, mint a súlyos panaszokat produkáló embereknél. Egyre inkább úgy tűnik tehát, hogy a COVID-19 lefolyását tekintve a vírusterhelésen túl sokkal fontosabb tényező, hogyan reagál az adott személy immunrendszere a fertőzésre, illetve hogy milyen krónikus betegségben szenved.
Forrás: statnews.com
Üveggel dobáltak meg egy koronavírus-gyanús betegekért induló mentőautót - Hogy mi lett a megdöbbentő ügy kimenetele, arról az nlc.hu számolt be.