Az úgynevezett vírushepatitisz fertőzöttek (B és C) hozzávetőlegesen a magyar lakosság 1 százalékát teszik ki. Ez a fertőzés hosszú ideig, akár évtizedekig (20-50 év) sem okoz semmilyen panaszt, így az érintett alkalmasint nem is tudja, hogy ezzel a betegséggel él együtt. A hepatitisz C fertőzötteknek csak 34 százaléka tud róla, hogy valaha találkozott a fertőzéssel, a számítások szerint 46 ezren viszont nem tudnak a fertőzöttségükről és fertőzőképességükről. E betegek felderítése csak célzott szűrővizsgálattal valósulhat meg.
Napjainkban a hepatitisz C már gyógyítható, a krónikus hepatitisz B pedig tartósan kezelhető. E technológiai előrelépés tette lehetővé, hogy az Egészségügyi Világszervezet 2030-ra a krónikus vírushepatitisz, mint népegészségügyi probléma teljes felszámolását tűzte ki célul. E kezdeményezéshez csatlakozott Magyarország is, tehát az ezzel járó feladatokat és teendőket végre kell hajtani. A betegség legyőzéséhez szükséges "nulladik lépés" az egészségügyi dolgozók kötelező hepatitisz szűrése, aminek végrehajtása már bekerült a költségvetésbe is, és az ÁNTSZ-OTH fogja koordinálni.
A fertőzöttek felderítésének módja, azok szűrése, akiknél megvannak a rizikófaktorok. A mihamarabbi kezeléssel megelőzhetők a súlyos szövődmények (májzsugor, májrák), amihez elengedhetetlen az államilag támogatott szűrőprogram! A hepatitis B és C által okozott krónikus vírusos májgyulladás rizikófaktorainak felmérését már egy okostelefonokra letölthető applikáció (HepaCare) is segíti. Az ingyenesen alkalmazáson keresztül kitölthető a rizikófaktorokat felmérő kérdőív, amelynek értékelése azonnali, és szükség esetén akár konkrét hepatológiai időpontfoglalásig navigál, egyéb hasznos információk és funkciók mellett. A rizikótényezők online felmérésére a Hepatitisz Regiszter főoldalán is van lehetőség.
A vírushepatitiszek diagnózisához ma már nincsen szükség májbiopsziára ! A máj elváltozásának (kötőszövetesedésének, fibrózisának) mértéke immár fájdalommentes elasztográfiás vizsgálati módszerekkel (például FibroScan), vagy vérből kimutatható tesztekkel is meghatározható (például ELF teszt).
A krónikus hepatitisz C kezelésében történt változásoknak köszönhetően elmondható, hogy az előrehaladott állapotú betegek sürgős kezelése már megoldott, egyelőre azonban csak az övék. A jelenlegi hátrányos megkülönböztetés miatt éppen azok a korai stádiumban felfedezett és meggyógyítható betegek nem juthatnak hozzá, akik a korszerű kezeléssel, a vírusmentessé tétellel, és a máj így meginduló lassú regenerációjával a legtöbbet nyernének. Akit kiszűrnek, annak azonnal korszerű és biztonságos kezelést kell kapnia.