Az amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) adatai szerint HSV-2 vírus okozta genitális herpesz csak az Egyesült Államokban 24 millió embernek okoz problémát, ezért is lenne fontos a betegség elleni védőoltás. Ehhez dr. Lawrence Corey és a Fred Hutchinson Rákközpont (Seattle) munkatársai szerint a bőr speciális sejtjei jelenthetik a megoldást.
A kutatók HSV-2-vel fertőzött egyének bőréből vettek mintát, és nagy felbontású mikroszkóppal, illetve fluoreszcens festéssel azonosították az immunrendszer elemeit - érdeklődésük középpontjában a CD8+, az úgy nevezett ölősejtek álltak.
A szóban forgó T-sejtek a védekezés második vonalát képezik, ugyanis feladatuk azon sejtek mihamarabbi elpusztítása, amelyeket már megfertőzött a kórokozó. Eddig úgy tartották, hogy a CD8+ sejtek a keringéssel terjednek el a szervezetben, azonban jelen kutatás felfedte, hogy ezen elemek az idegrostok környékén pihenve őrzik a biztonságot, és akkor lépnek akcióba, amennyiben a herpeszvírus behatol. Ezt támasztja alá az a szerkezetvizsgálat, amelyik kimutatta, hogy ezen speciális sejtek igen nagy arányban tartalmazzák a perforin nevű fehérjét, ami más sejtek membránját átlyukasztva képes beindítani a sejthalál folyamatát. Ugyanakkor egészséges egyének szervezetében ezek a sejtek nem fejezik ki a perforint.
A herpeszvírusok képesek az idegrendszer dúcaiban túlélni, és újbóli aktiválódásuk a betegség kiújulását vonja maga után.