Így küzdenek a járvánnyal az ELTE új laborjában

Felavatták a mintegy egymilliárd forintból kialakított, 440 négyzetméteres molekuláris mikrobiológiai laboratóriumot az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán (ELTE TTK). A laborkomplexum elsődleges célja a koronavírus-járvány elleni védekezés támogatása, ugyanakkor kutatási célokat is szolgál, illetve szolgáltatásokat is nyújt ipari partnerek számára.

Hogyan zajlik a munka a legveszélyesebb kórokozók vizsgálatára alkalmas biobiztonsági laboratóriumokban ? Mutatjuk.

A személyre szabott terápiától a mainál eredményesebb gyógyulást várhatunk - mondta el Kacskovics Imre, az ELTE TTK dékánja a molekuláris biomarker lényegéről szólva. Pontosabban meg lehet majd határozni az emberek egyes egészségügyi problémáit, akárcsak azt, hogy milyen kezelési módszerrel lehet őket leghatékonyabban meggyógyítani. Kacskovics szerint a laboratórium lehetőséget ad arra, hogy a koronavírus-járvány leküzdésében részt vegyenek, ugyanakkor az eredeti tervekben megfogalmazott célokat is szolgája, azaz hogy a krónikus betegségek kapcsán is végezzenek molekulárisbiomarker-kutatásokat.

molekuláris mikrobiológia, molekuláris biomarker, ELTE, laboratórium
Az ELTE-TTK új laboratóriuma a koronavírus-járvány elleni küzdelemben is részt vesz. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A laboratóriumot az ELTE Biotechnológiai FIEK (Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ) hozta létre. A 2017-ben indult projekt célja eredetileg egy olyan akkreditált molekulárisbiomarker-laboratórium létrehozása volt, amely genetikai és sejtbiológiai vizsgálatokat végez a tudomány, a gyógyszeripar és a nemzeti egészségügyi rendszer számára. A konzorcium azonban a 2019 végén kialakult világjárványra reagálva kiegészítette az eredeti fejlesztési koncepciót, és azon kezdett dolgozni, hogy az új létesítmény alkalmas legyen a koronavírus-pandémia megfékezésére.

"A laboratórium fontos mérföldkövet jelent egyetemünk életében" - jelentette ki Borhy László, az ELTE rektora. Kitért rá, a laboratóriummal hozzájárulhatnak a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez, de a labor a járvány elmúltával is világszínvonalon tudja majd szolgálni a biotechnológiai kutatás igényeit, és az ELTE polgárainak egészségvédelmét egyaránt. A működését várhatóan február közepétől megkezdő laboratóriumban lehetővé válik különféle kórokozók, köztük az új koronavírus (SARS-CoV-2) és variánsai által kiváltott fertőzések kiszűrése, valamint a természetes és a védőoltásokkal létrehozott immunválasz elemzése.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.