Így őrizhető meg a fiatalok mentális egészsége

A koronavírus-járvány jelentősen felforgatta az életünket, és sokak esetében a lelki és mentális egészséget is negatívan befolyásolta. A káros hatásoknak leginkább a tinédzserek vannak kitéve.

Ahogy már mi is beszámoltunk róla, a koronavírus-járvány alatt számottevően nőtt az öngyilkossági kísérletek száma Magyarországon. Ehhez vélhetően a lezárások mentális egészségre gyakorolt hatása járult hozzá, amelynek legnagyobb veszélyeztetettjei a serdülők voltak. A 15 és 19 év közöttiek körében ugyanis az elmúlt 2 év során ugrásszerűen megnőtt a depresszív tünetek gyakorisága. Egy új tanulmány szerint azonban úgy tűnik, hogy van "pajzs" a pandémia mentális egészségre gyakorolt káros hatásaival szemben.

" Féltem , hogy elkapom a vírust a munkahelyemen".

Több mint háromezer 11 és 14 év közötti amerikai fiatalt figyelt meg egy tanulmány a járvány előtt, valamint a pandémia elején. Ennek köszönhetően egy magyar szakember, Kiss Orsolya által vezetett kutatás megállapította, hogy mik járulnak hozzá a mentális egészség megőrzéséhez a nehéz helyzetekben. Az eredményekről a MedicalXpress is beszámolt.

maszkot viselő anya és lány
A támogató kapcsolatok fenntartása az egyik legfontosabb a mentális egészség megőrzéséhez.Fotó: Getty Images

Három alkotóeleme van a pajzsnak

Mint kiderült, a családdal és a barátokkal fenntartott támogató kapcsolatok, a fizikai aktivitás és a minőségi alvás a három legfontosabb tényező abban, hogy még a pandémia nehézségei ellenére is megóvható legyen a kamaszok mentális egészsége. A szorongás kialakulásában ezzel szemben a több képernyő előtt töltött idő és a koronavírus -járványhoz köthető diszkrimináció is hozzájárult.

Rendkívül érzékeny életszakasz

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A korai serdülőkor egy olyan időszak, amikor a fiatalok fizikailag, érzelmileg és társadalmi szinten is gyors változáson mennek keresztül. Ez egy rendkívül érzékeny életszakasz, amelyben a koronavírus-járvány óriási zavarokat okozot" - ismertette Nora D. Volkow, a Nemzeti Kábítószer-visszaélés Intézet (NIDA) igazgatója.

A szakember szerint a tanulmány segít megérteni, hogy egyes módosítható életmódtényezők hogyan befolyásolják a fiatalok mentális egészségét és jólétét, valamint hozzájárul a prevenciós programok kidolgozásához is. A kutatók egyébként azt is megállapították, hogy a járvány káros hatásai a lányoknál érződtek a legjobban, valamint azoknál, akik már korábban is mentális problémákkal és/vagy alvászavarokkal küzdöttek.

Külföldön élő, a koronavírus-fertőzésen már átesett olvasóink meséltek tapasztalataikról .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra