A világon jelenleg csaknem 38 millió HIV-fertőzött él, és mindössze kétharmaduk jut hozzá antiretrovirális kezeléshez - áll az ENSZ jelentésében. A becslések szerint 2018-ban 1,7 millió ember fertőződött meg HIV-vel, és mintegy 770 ezren haltak bele AIDS-szel kapcsolatos betegségekbe.
Van előrelépés is
A 2018-as HIV-fertőzésekre vonatkozó adatok 16 százalékos csökkenést mutatnak a 2010-es mutatókhoz képest. Ugyanebben az időszakban az AIDS-hez köthető halálesetek aránya 33 százalékkal csökkent. Sikerült elérni továbbá, hogy a HIV-vel fertőzött várandós nők 82 százaléka kezeléshez jusson, aminek következtében 41 százalékkal csökkent a fertőzött gyerekek aránya. A HIV-fertőzések és az AIDS-szel kapcsolatos halálesetek globális számának csökkenését leginkább az Afrika déli és keleti részén tett erőfeszítések segítik elő.
Az ENSZ-program azonban különös aggodalommal figyeli azokat a 2010 óta készített feljegyzéseket, amelyek a fertőzések számának növekedéséről számolnak be a világ több részén. Ezek szerint Kelet-Európában és Közép-Ázsiában 29 százalékkal, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában 10 százalékkal, Latin-Amerikában pedig 7 százalékkal nőtt a HIV-fertőzöttek aránya.
Évente 10 magyar hal meg AIDS-ben
Magyarországon több mint hatezer HIV-fertőzött lehet. Minden évben 2-300 új vírushordozót szűrnek ki, ebből körülbelül 50 ember kerül a betegség végstádiumába, és 10-15-en halnak meg az AIDS miatt. A HIV-fertőzés jól karbantartható, de nem gyógyítható. Ha a beteget a HIV-fertőzés korai stádiumában, vagyis az első pár évben diagnosztizálják, akkor az AIDS nem alakul ki, és a modern kezeléseknek köszönhetően hosszú életet élhet a páciens. A kutatások a gyógymódot a génterápia jövőjében valószínűsítik.