Régóta ismert tény, hogy a koronavírus a hangszálak normális működését is befolyásolhatja. Amint arról a Times of India is írt: a koronavírus-fertőzés után sokak hangja megváltozik. A változás érintheti a hangszínt – a hangerőt és hangmagasságot –, de okozhat diszfóniát, vagyis rekedtséget is.
Ilyenkor hangszálainkat a szokásosnál jobban meg kell terhelnünk ahhoz, hogy beszélni tudjunk. Diszfóniát válthat ki a hangszalag- vagy gégegyulladás is, utóbbit pedig vírusfertőzések is okozhatják: de nem csak koronavírus, hanem gyakorlatilag bármilyen légúti vírus, különösen, ami a felső légutakat érinti.
A legjellemzőbb tíz tünet
A koronavírus-fertőzöttektől önkéntes alapon információkat gyűjtő brit ZOE Health Study legfrissebb adatai szerint a rekedtség a koronavírus tíz legfontosabb tünete közé tartozik a torokfájással, az orrfolyással, az orrdugulással, a tüsszögéssel, a váladék nélküli vagy váladékos köhögéssel, a fejfájással, az izomfájdalommal és a megváltozott szaglással együtt.
Ugyanakkor előfordulása nem evidens és mindennapos: a tanulmány szerint a koronavírus-fertőzésen átesett gyermekek 13 százaléka, a 16-35 év közötti felnőttek 29 százaléka és a 35 év felettiek 32 százaléka számolt be rekedtségről. Egy 2021-es átfogó tanulmány szerint a különféle hangváltozások a női betegeket nagyobb arányban érintették, mint a férfiakat.
Mivel számos fertőzéshez társulhat, és mivel ez csak egy finom jelzés, nem tekinthető a koronavírus-fertőzés kizárólagos előrejelzőjének. Ám ha bárki azt tapasztalja, hogy bereked, érdemes figyelnie az egyéb jelekre – amelyek alátámaszthatják a koronavírus-fertőzés gyanúját – olvasható a ZOE Health Study friss jelentésében.