A katari focivébé ugyan véget ért, de számos ország – a többi között az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok – egészségügyi hatósága arra figyelmezteti az esemény helyszínéről hazatért rajongókat, hogy milyen potenciális veszélyei és tünetei lehetnek a közel-keleti országokban jelenlévő, tevék körében endémiás, olykor viszont emberi megbetegedést is okozó MERS-vírusnak. A focivébé idején ugyanis milliók zsúfolódtak össze viszonylag kis helyeken, ami mindenféle kórokozó terjedésének kedvez. És noha a MERS-vírus alapvetően a dromedárokat betegíti meg, az emberre sem veszélytelen. Ráadásul a fociünnep éppen egybeesett egy tevefesztivállal, ami közegészségügyi szakemberek szerint megnövelhette a MERS-vírus-fertőzés kockázatát az embereknél.
Mi az a MERS?
A közel-keleti légzőszervi szindrómát (MERS) a koronavírus egyik típusa okozza, amely leginkább a tevékkel és azok melléktermékeivel – hússal és tejjel – való érintkezés útján terjed. Bár eddig nem okozott világjárványt, mégsem új keletű problémáról van szó: a vírust először 2012-ben azonosították Szaúd-Arábiában. Az eddig feljegyzett esetek száma 2600 felett jár: a vírus nem csak lokálisan, hanem a világ számos pontján, a többi között Dél-Koreában is okozott már tömeges megbetegedést a közel-keletről hazatért utazók és közeli hozzátartozóik körében – ahogy azt témával foglalkozó cikkében az Healthline is említi.
Milyen tünetek jelezhetik a fertőzést?
Robert Almer, a New York Medical College munkatársa szerint azoknak, akik a közelmúltban Katarban jártak, vagy kapcsolatba kerültek olyasvalakivel, aki onnan tért haza, különösen fontos tisztában lenniük a fertőzés kockázatával, és azzal, hogyan tudják felismerni az arra utaló tüneteket.
Az influenzaszerű szimptómák, mint a láz, a köhögés, vagy a légszomj, elsőre talán nem tűnnek különösebben aggasztónak, ahogy az egyéb, lehetséges tünetek, mint a hányinger, a hányás, és a hasmenés sem. De a betegség halálozási rátája jóval magasabb, mint például az influenzáé vagy az új koronavírusé: az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) jelentése szerint tíz betegből 3-4 belehal a fertőzés szövődményeibe.
Ritka, de veszélyes
Az eddig regisztrált esetek viszonylag kis száma miatt – ami arra utal, hogy a vírus egyelőre nehézkesen terjed emberről emberre – Brian Labus, a Nevadai Egyetem Közegészségügyi Iskolájának munkatársa szerint egyelőre nem kell globális MERS-járványtól tartani. Ugyanakkor ez a vírus megtaníthat bennünket arra, hogy az új koronavírus mennyire halálossá válhat, ha nem vesszük komolyan – vélik a szakemberek.
Bár egyelőre nincs olyan védőoltás, amellyel meg lehetne előzni a MERS-vírus-fertőzést, a nyers tevetej és tevehús fogyasztásának kerülésével elvileg megakadályozható a kezdeti átvitel. A MERS kezelésénél a fő hangsúly a betegség tüneteinek enyhítésén van: rendkívül fontos a hidratáció, különösen, ha a hasmenés is a szimptómák között szerepel.