Az új védőoltások kifejlesztése rendszerint egy évtizedig is eltarthat. A járványügyi felkészüléssel kapcsolatos újításokkal foglalkozó szövetség azonban közölte, hogy próbálják jelentősen felgyorsítani ezt a folyamatot. A tervek szerint legalább egy lehetséges vakcina klinikai tesztjét már júniusig elvégezhetik, így a védőoltást egy év alatt lehet kifejleszteni, kipróbálni és jóváhagyatni.
Sietnek, ahogy tudnak
A kutatást a Moderna gyógyszer- és vakcinafejlesztő cég végzi az amerikai Allergia és Fertőző Betegségek Nemzeti Intézete, az Inovio Pharma amerikai cég és az ausztráliai Queensland Egyetem közreműködésével. A három program keretében különböző tudományos megközelítéssel fejlesztik ki a védőoltást. "Arra törekszünk ezekkel a technológiákkal, hogy a génszekvenálástól 16 hét alatt a klinikai tesztekig jussunk a kórokozókkal" - mondta Richard Hatchett, a CEPI vezérigazgatója. "A sikernek nincs biztosítéka, de reméljük, hogy a munka révén jelentős lépést tudunk tenni a betegség elleni védőoltás kidolgozásához" - tette hozzá. A CEPI azokat a technológiai platformokat kívánja felhasználni, amelyekkel eredményt értek el olyan más fertőző betegségek ellen, mint a MERS (közel-keleti légúti koronavírus) vagy az ebola.
Legalább 1 év kell
Bár a koronavírusok ellen jóval egyszerűbb kifejleszteni az oltásokat, mint a malária vagy a HIV-vírus ellen, a Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetség (GAVI) szerint még így is legalább egy évbe telik majd. A tudósok ugyanis nem ismerik eléggé az új betegség járványtani sajátosságait ahhoz, hogy jelenleg pontosan meg tudják állapítani a kockázatot - ismertette Seth Berkley, a GAVI vezérigazgatója. "Jó hír viszont, hogy a kutatóknak már sikerült szekvenálniuk a vírus genomját - vagyis megállapítaniuk az RNS-sorrendjét -, így világszerte több szervezet is megkezdhette a munkát a védőoltás kifejlesztéséért" - tette hozzá.
Eközben - ahogy már korábban megírtuk - Oroszország is megkezdte az új kínai koronavírus elleni vakcina kidolgozását, és egyúttal az összes határátlépő pontján elrendelte a fokozott egészségügyi ellenőrzés bevezetését.