Kiderült, mi okozza a rejtélyes indiai paradicsomlázat

Egy közelmúltbeli tanulmány szerint több tucat 5 éven aluli gyermek betegedett meg az úgynevezett paradicsomlázzal Indiában. Egy friss kutatás szerint ugyanakkor nem egy eddig ismeretlen kórokozó áll az esetek hátterében.

Mint azt megírtuk, India két államában, Keralában és Orisszában több mint száz kisgyermeket betegített meg egy rejtélyes fertőzés május eleje óta. A betegséget paradicsomláznak, avagy paradicsominfluenzának hívja a köznyelv, mivel a tünetei között – láz és intenzív ízületi fájdalmak mellett – olyan vörös bőrhólyagok is előfordulnak, amelyek akár paradicsomméretűre duzzadhatnak. A laboratóriumi tesztek szerint a járvány nem köthető sem a dengue-, sem a chikungunya-, sem a zika-lázhoz, ahogy a bárányhimlőért felelős varicella-zoster vírus és egyéb herpeszvírusok kóroki szerepét is kizárták. Bár a betegség halálesetet eddig nem okozott, és az érintettek jellemzően néhány nap alatt maradéktalanul felgyógyultak, azért a koronavírus-pandémia árnyékában sokakban ébresztenek aggodalmat a hasonló, rejtélyes fertőzésekről szóló hírek.

Egy augusztus 26-án a The British Medical Journalben megjelent tanulmány ugyanakkor tisztázta a helyzetet, rámutatva, hogy a paradicsomlázért valójában egy már jól ismert vírus a felelős. Sarah Pitt, a Brightoni Egyetem mikrobiológusa a The Conversation oldalán publikált cikkében összefoglalta a tanulmány főbb megállapításait. Mint írja, két brit gyermektől azután vettek mintát laboratóriumi vizsgálatokhoz, hogy családi vakációról Keralából visszatérve paradicsomlázgyanús tüneteket produkáltak. A vizsgálatokból aztán kiderült, hogy mindkettejüket egy enterovírus, a Coxsackie-vírus A16 jelű szerotípusa fertőzte meg.

kiütések a talpon, orvos, kéz-láb-száj betegség, Coxsackie-vírus
Valószínűsíthető, hogy az indiai paradicsomláz nem más, mint a Coxsackie-vírus okozta kéz-láb-száj betegség. Fotó: Getty Images

Ez a kórokozó felelős a kéz-láb-száj betegségért, amelynek legfőbb tünetei közé tartozik a betegek tenyerén, talpán és szájában megjelenő hólyagos kiütések. „Úgy tűnik tehát, hogy a paradicsominfluenza valójában egyszerű kéz-láb-száj betegség. Nem az influenza egy típusa, semmi köze a paradicsomhoz, és még csak egyáltalán nem is új betegség” – hangsúlyozta Pitt. Hozzátette, dacára a hasonló elnevezésnek a betegség a szarvasmarhák között terjedő száj- és körömfájással sem áll rokonságban. Általában enyhe panaszokat okoz csupán, majd nagyjából egy hét alatt rendeződik a betegek állapota. Ez idő alatt a fájdalomcsillapítás mindenképpen hasznos lehet azonban.

A fertőzés olykor a gyermekek szájában is fájdalmat idéz elő, megnehezítve ezáltal a nyelést. Így különösen kisgyerekeknél problémát jelenthet a kiszáradás. Ezen felül nagy ritkán vírusos agyhártyagyulladás is kialakulhat szövődményként. A szakember szerint fontos ugyanakkor leszögezni, hogy Indiában egyetlen súlyos esetről sem számoltak be a paradicsomláz kapcsán. Mint számos más gyermekkori fertőzés, a Coxsackie-vírus-fertőzés is gyorsan terjed, elsősorban a fertőzöttek székletével és a hólyagokban felgyülemlő folyadékkal érintkezve. Éppen ezért a betegeket mindenképpen javasolt elkülöníteni a tünetek fellépését követő öt napban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.