Lezárult az új típusú koronavírus ellen Ázsiában már hatékonynak bizonyult gyógyszerhatóanyag, a favipiravir magyarországi fejlesztésének első fázisa. A gyógyszer bevezetéséhez további három fázis szükséges, amelyek akár már nyáron lezárulhatnak, így őszre már lehetővé válhat a gyógyszer magyarországi engedélyezése és gyártása is - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A szükséges klinikai vizsgálatok és a gyógyszergyártó kapacitás kiépítése az ITM, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, széles körű összefogásban zajlik.
Mit kell tudni a hatóanyagról?
A favipiravirt eredetileg az influenza tüneinek enyhítésére fejlesztették ki, ám generikus hatóanyagként bárki előállíthatja. Ázsiában már sikeresen alkalmazták koronavírussal fertőzött betegeken is, hatékonyságát azonban hagyományos klinikai vizsgálatokkal még nem igazolták - ezért egyelőre sem Európában, sem Amerikában nincs törzskönyvezve. A Magyarországon zajló fejlesztés így kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a gyártókapacitás gyors kiépítése nemcsak a járvány elleni hazai védekezést segítheti, hanem exportképes termék is nyerhető belőle - írta a szaktárca.
Az innováció lehet a kulcs
A koronavírus-járvány kihívásaira a tudomány és az innováció adhat válaszokat - véli Schanda Tamás, az ITM parlamenti és stratégiai államtitkára. "Jelenleg több tucat olyan projektet támogatunk, amelyek a gyors és hatékony gyógymódok, terápiák kifejlesztését, orvosi eszközök, felszerelések előállítását célozzák. Minden lehetséges módon megvédjük a magyar emberek életét, egészségét, kiépítjük az önellátáshoz szükséges gyártókapacitásokat, és ha lehet, megoldásainkkal hozzájárulunk a globális veszélyhelyzet enyhítéséhez is. Az eredményes kutatási és fejlesztési tevékenység ahhoz is hozzájárul, hogy - fokozatosan és szigorú menetrend mellett - újraindítsuk az életet Magyarországon" - mondta.
"Az idővel is versenyt futunk"
"Nemcsak a koronavírussal , hanem az idővel is versenyt futunk. Ilyenkor a leggyorsabb gyógyszer az, amit már ismert eredményekre támaszkodva állítunk elő, hiszen egy teljesen új hatóanyag kifejlesztése és klinikai tesztelése sokkal hosszabb időt venne igénybe" - emelte ki Keserű György Miklós akadémikus, a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője.
Ismertetése szerint az összefogás ereje abban áll, hogy mindenki azt csinálja, amihez a legjobban ért: a konzorciumot vezető Természettudományi Kutatóközpont dolgozta ki laboratóriumi eljárást, a szükséges hatóanyagot az Első Vegyi Industria Zrt. és a Richter Gedeon Nyrt. együttműködése biztosítja, míg a készítményt a Meditop Gyógyszeripari Kft. fogja gyártani. A klinikai vizsgálatokban pedig az országos HECRIN konzorcium tagjai, a négy klinikai központtal rendelkező orvosi egyetem, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet, valamint az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet vesz részt.
Már a felénél tart az országos vírustesztelés, eddig csak 2 pozitív esetet találtak - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!