Ahogy megindult a tömeges vakcináció azokban az országokban, ahol az egészségügyi hatóságok engedélyezték valamelyik koronavírus elleni védőoltást , máris érkeztek az első hírek az oltásokat követő egészségügyi hatásokról. Nagy-Britanniában például két egészségügyi dolgozónál lépett fel súlyos allergiás reakció, miután megkapták az első adagot a Pfizer/BioNTech vakcinájából. Az azonnali kórházi ellátásnak köszönhetően - és mivel tudtak róla, hogy anafilaxiára hajlamosak - nem kerültek életveszélyes állapotba.
Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) legfrissebb jelentéséből az derül ki, hogy ez az oltóanyag eddig viszonylag ritkán okozott súlyos allergiás reakciót. A CDC adatai szerint az Egyesült Államokban december 14. és 23. között beadott közel 1,9 millió dózisra 21 dokumentált anafilaxiás eset jutott - számolt be róla a medicalxpress.com .
Az érintettek a 27-60 éves korosztályba tartoznak, átlagéletkoruk 40 év, és két beteg kivételével mindegyiküket adrenalinnal kezelték. A betegek 90 százaléka nő, és a tünetek átlagosan 13 perccel az oltás beadását követezően jelentkeztek (legkorábban 2 perc, legkésőbb 150 perc elteltével). Négy ember szorult közülük kórházi kezelésre, 17 embert a sürgősségi osztályon láttak el. A tanulmány elkészültekor már mindannyian felépültek, vagy otthon lábadoztak.
Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján egymillió beadott dózis esetén körülbelül 11 esetben lehet arra számítani, hogy a Pfizer/ BioNTech oltóanyaga súlyos allergiás anafilaxiás reakciót okoz - közölte a CDC. Összehasonlításképpen: az influenza elleni védőoltásoknál átlagosan 1,3 anafilaxiás eset jut egymillió beadott dózisra. A Pfizer/BioNTech vakcina esetében tehát ez az arány jelenleg tízszer nagyobb. Ennek ellenére szakértők szerint még mindig igen ritkának számítanak az ilyen jellegű, súlyos egészségügyi hatások. Figyelembe véve, hogy a koronavírus-járvány további terjedése milyen gazdasági, társadalmi és egészségügyi károkat okozhat, megéri beadatni azoknak, akiknek a vakcina valamelyik összetevőjével kapcsolatban korábban nem volt allergiás reakciójuk.
A Pfizer/BioNTech oltóanyaga mRNS-alapú (messenger ribonukleinsav) technológián alapul, de számos összetevője van, többek között lipid nanorészecskéket, nátrium-kloridot és szacharózt is tartalmaz.
Az anafilaxia olyan túlérzékenységi reakció, ami az egész szervezetet érintheti: a bőrt, a szívet, a légzőszervrendszert, de akár a központi idegrendszert is. Ennek megfelelően változatos tüneteket okozhat a kiütéstől kezdve a nehézlégzésen, légszomjon és hányáson át az eszméletvesztésig vagy a szívritmuszavarokig. Allergiás anafilaxiát okozhatnak bizonyos gyógyszerek, rovarcsípések vagy ételek (dió, földimogyoró, kagylófélék) az arra érzékenyeknél. Ha a beteg ilyenkor nem kap gyorsan szakszerű segítséget, életveszélyes állapotot okozó anafilaxiás sokkot kaphat.