Mint azt a Reuters hírügynökség írja, az Ad5-nCoV névre keresztelt vakcina egyike annak a nyolc kínai fejlesztésű oltóanyagjelöltnek, amelyek esetében már jóváhagyták a humán klinikai kísérletek elkezdését. A szert az ázsiai ország mellett Kanadában is tesztelik. A kínai Központi Katonai Bizottság június 25-én engedélyezte egy évre a vakcina alkalmazását - jelentette be hétfőn a CanSino Biologics gyógyszeripari vállalat, amely a kínai hadsereg égisze alatt működő Hadtudományi Akadémiával együttműködve fejlesztette ki a szert.
A cég közlése szerint az Ad5-nCoV felhasználását jelenleg kizárólag katonai körökre korlátozzák. Arra vonatkozóan ugyanakkor üzleti titokra hivatkozva nem árultak el részleteket, hogy az oltás beadása kötelező vagy választható-e a kínai hadsereg tagjai számára.
A készítmény klinikai kísérleteinek első és második fázisa mindenesetre biztató eredményekkel zárult. Ezek szerint az oltóanyag képes lehet megelőzni az új típusú koronavírus ( SARS-CoV-2 ) okozta megbetegedéseket. A fejlesztőcég mindazonáltal egyelőre óvatos, mint fogalmaztak, a szer valódi sikerességét nem lehet garantálni.
Jelenleg egyetlen vakcinajelölt sem kapott még engedélyt kereskedelmi forgalmazásra a COVID-19 megelőzése céljából. Világszerte ugyanakkor már több mint egy tucat oltóanyagot tesztelnek embereken a több mint száz kandidáns készítményből. Kínában a közelmúltban két oltóanyag alkalmazását is jóváhagyták az állami tulajdonú cégek azon alkalmazottai számára, akik munkájukból kifolyólag gyakran utaznak a tengerentúlra.
Milyen szerepet játszanak a koronavírus terjedésében az úgynevezett szuperterjesztők? A témáról bővebben társoldalunk, az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .